Problematizing territoriality and identity in the Middle East: The case of Iraq
Ortadoğu'da ülkeselliğin ve kimliğin sorunsallaştırılması: Irak örneği
  1. Tez No: 399912
  2. Yazar: ÖMER FARUK TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH TAYFUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tez ülkenin ulusal kimliğin ve devlet egemenliğinin inşa edilmesindeki rolünü incelemektedir. Çalışma özellikle Irak'ın ulusal kimliği ve Irak devletinin oluşmasında ülkeselliğin konumuna odaklanmaktadır. Tez, Ortadoğu'da ve özellikle Irak'ta ülkesellik, ülkesel devlet ve ülkesel milliyetçiliği incelemektedir. Çalışma, ülkenin inşa edilen, yıkıma uğratılan ve yeniden inşa edilen sosyal bir olgu olduğunu iddia etmekte ve insane eylemlerini ve bilincini hem etkilediğini hem de bunlardan etkilendiğini söylemektedir. Irak'ın ülkesel açıdan yaşadığı değişimlere odaklanan tez, coğrafi bir yer olarak Irak'ın siyasi bir ülke olan Irak'tan farklı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the role of territory in the formation of the national identity and state sovereignty. In particular it seeks to address territory's place on the formation of state and national identity in Iraq. It examines the historical development of the territoriality, territorially-bounded state and territory-inspired nationalism in the Middle East and in Iraq. The thesis argues that state territoriality is a socially constructed, deconstructed and reconstructed and it is affected by and shaper of human actions and consciousness. Focusing on the transformations of territoriality that Iraq has experienced, the thesis reveals the difference between Iraq as geographical land and Iraq as a political territory.