Emotions and their manipulation in ethnic conflicts: Cases of Rwanda and Bosnia
Duygular ve duyguların etnik çatışmalarda manipülasyonu: Ruanda ve Bosna vakaları
  1. Tez No: 399915
  2. Yazar: MURAT TILTAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YALVAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez toplumları etnik temelli ayrışmaya sürükleyen ve sonunda kitlesel nefret ve çatışmalara neden olan motivasyonları ve duyguların burdaki rolünü analiz etmektedir. Kimlik temelli fanatizmin siviller arasında yayılmasını anlamak için“Toplumsal kimliğin oluşması, kimliğin etnik temelde tanımlanması, uç noktada etnik bilincin inşasında soyut olguların gücü, 'biz' ve 'onlar' ayrışmasının algılanması”gibi konuları tartışmaktadır. Bu tez ayrıca tarihsel süreçte gerçekleşmiş etnik ayrışma vakalarını inceleyerek siyasi aktörlerin manipülasyona yönelik çabalarında kimlik ve sosyal duyguların rolünü anlamaya odaklanmaktadır. Son olarak, bu tez uluslararası sistemde toplumsal hareketlerin analiz edilmesi açısından kimlik ve duyguların Uluslararası İlişkiler Disiplini içindeki yerini sorgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the motivations and the role of emotions that lead societies to ethnic fragmentation which eventually end up with massive hatred and identity based conflict. Constitution of social identity, description of identity along with ethnicity, power of emotions in constructing an extreme consciousness of ethnicity, perception of“us”and“the others”are discussed in order to understand the dynamics that create identity based fanaticism among ordinary civilians. Thesis also focuses on analyzing the role of emotions along with manipulatory efforts of political entrepreneurs by investigating historical cases of ethnic fragmentation. Lastly, thesis finalizes with investigating the role of identity and emotions in International Relations Theories to analyze social movements in international system.