Islamic proletariat & the new middle class dynamics in the context of Gezi park protests in neoliberal Turkey
Gezi parkı protestoları bağlamında neoliberal Türkiye'de İslamcı proletarya ve yeni orta sınıf dinamiği
- Tez No: 399944
 - Danışmanlar: PROF. DR. HELGA IDA RITTERSBERGER-TILIC, DOÇ. DR. MEHMET OKYAYUZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 155
Özet
Neoliberalizmin temelleri dikkate alındığında; hiyerarşi, katmanlaşma ve sonuç olarak eşitsizlik sürekli bir biçimde yeniden üretilmelidir. Bu sebeple 'sınıf' analitik ve deneysel olarak red edilemez bir öneme sahiptir. Bunu göz önünde bulundurarak Gezi Parkı eylemleri, en çok öne çıkan sivil başkaldırı olarak, neoliberal Türkiye'de bazı yapısal gerçekleri açığa çıkardı – en önemlilerinden biri ise sınıf dinamikleriydi. Bu nedenle, bu tezin temel ilgisi İslamcı proletaryanın ve yeni orta sınıfların (seküler & İslamcı) eleştirel bir şekilde incelenmesidir. Ayrıca, Türkiye'de işçi sınıfı içindeki bölünme, devlet ve bu üç sosyal sınıfın arasındaki ilişki ve bu üç sosyal sınıfın Gezi'de nasıl bir tutum aldıkları sosyo-tarihsel bir yaklaşımla tartışıldı. Bu bağlamda, Gezi kendi başına tikel bir olgu olarak değil, bir kırılma noktası olarak saplanmaktadır. Sonuç olarak, büyüyen seküler yeni orta sınıf dikkate alındığında Türkiye'de neoliberalizmin İslam üzerinden hegemonyasını devam ettirmekte zorlandığı ve Gezi'nin bunu açıkça gösterdiği öne sürülmektedir. Bütün bunlar ele alınırken, diyalektik eleştirel gerçekçilik araştırmanın methodolojik yapısını oluşturmaktadır. Eleştirel litaratür taraması ve ikincil veri/istatistik kullanılmıştır. Ayrıca alanında önde gelen bilim insanları ile derinlemesine mülakatlar 2015 yazında gerçekleştirilmiş ve kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the rudiments of neoliberalism; hierarchy, stratification, and thus inequality must be continuously reproduced, in which the analytical and empirical importance of 'class' cannot be denied. Bear in mind, Gezi Park protests, which were the most prominent civil uprisings, revealed particular structural staples of neoliberal Turkey – one of the critical is the class dynamics. Accordingly, the primary concern of this thesis offers an examination of Islamic proletariat and the new middle classes (secular & Islamic) in a critical way. Furthermore, the fragmentation of the working class, the relations between the state and the social classes, and how these classes positioned themselves during Gezi are further issues discussed from a sociohistorical perspective. In this sense, Gezi is detected as a breaking point rather than a singular reality by itself. Consequently, it is argued that neoliberalism has been struggling for continuing its hegemony through Islam because of the growing size of secular new middle class, which was manifested by Gezi. Dialectical critical realism constitutes the methodological structure of this research. Critical literature review and analysis of secondary data/statistics are used with a support of in-depth interviews with leading scholars conducted in the summer of 2015.