Policies of women's emancipation in Soviet Central Asia, 1917 - 1953
1917-1953 Orta Asya Sovyetlerinde kadın özgürleşmesi politikaları
  1. Tez No: 399943
  2. Yazar: NORAN ALSHAİBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YILDIZ ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tezde, 1917 ve 1953 yılları arasında Orta Asyalı kadınlarıözgürleştirme adına Sovyetlerin izlediği politikalar tartışılmaktadır. Çaluşmada, Sovyet politikalarının sonuçlarını belirleyen veya geciktiren çeşitli faktörler analiz edilmektedir. Yazar, Marx, Engels, Lenin ve Kollontai'nin çalışmalarıyla geliştirilen Marksist feminist teoriye odaklanarak, 'kadın sorunu'nun öne çıkarılmasında propagandanın oynadığı rolü rolü tartışmakta ve Bolşeviklerin meseleleri çözmeye çabaladıkları hukuk, eğitim, kültür, üretim ve sağlık gibi temel alanları incelemektedir. Son olarak bölgedeki toplumsal ve kültürel süreçler, örneğin Bolşeviklere karşı Basmacıayaklanması ve eğitimsel ve kültürel bir hareket olan Cedidler, ayrıca sözkonusu siyasetlerin sonuçlarını etkileyen muhafazakar İslam ulemanın bölgedeki konumu tartışılmaktadır. Çalışmada, başta kadın eğitimi, sağlığı, hakları ve emeğine odaklanan propaganda posterleri olmak üzere, propaganda araçlarına özel olarak odaklanılmıştır. Yazar, Bolşevik reformlarının ana yönlerini ve bunların önemini göstermek için, Sovyet dönemindeki 20 orjinal posteri analiz etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the Soviet policies regarding the emancipation of the Central Asian women in between 1917 and 1953. The work analyzes the factors that impeded and determined the outcomes of the Soviet policies. The thesis studies the Marxist feminist theory developed in the works of Marx, Engels, Lenin and Kollontai; discusses the place and role of propaganda in addressing 'woman question'; examines the main spheres where Bolsheviks dealt with the issues, such as legal, educational, cultural, production and healthcare; and, lastly, discusses the social and cultural processes in the region, such as revolt of Basmachi against the Bolsheviks, Jadids cultural and educational movement as well as the position of the conservative Islamic clergy in the region that affected the outcomes. Particular attention is paid to the study of the propaganda materials, notably the propaganda posters related to the issues of women education, healthcare, rights and labor. Author analyzes 20 original posters of the Soviet era in order to present the importance and main aspects of the Bolsheviks reforms.