A Uniform GTD including higher order terms for the diffraction by an edge
  1. Tez No: 4009
  2. Yazar: MEHMET SERDAR BAKLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERİH BÜYÜKDURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET KENARDAN KIRINIM IClN YÜKSEK DERECELİ TERİMLERİ İÇEREN UNIFORM GKT Baklan, Mehmet Serdar Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Merih BUyUkdura Temmuz 1988, 77 sahife Bu araştırmanın amacı, Uniform Geometrik Kırınım Teorisini geliştirmek ve iyileştirmektir. Bilindiği gibi, Uniform Geometrik Kırınım Teorisinin verdiği sonuçlar gölge ve yansıma sınırlarında sllrekli bir toplam alana ( GO + kırman ) yol açmaktadır. Son zamanlarda birkaç terim diyadik kırınım katsayısına eklenmiştir ; bu yeni terimlerin dereceleri ( k0"3/2), dereceleri k0~i/2 düzeyinde olan orijinal terimlerden yüksektir. Bu neden ile, eklenen terimler düşük frekanslarda önem kazanabilirler ; ayrıca bu terimler GO alanın türevinin sınırlarda gösterdiği süreksizliği gidermektedirler. Ancak bu terimler sadece iki yarı -düzlemin kesişmesinden oluşan bir kenardaki kırınım için uygulanabilir. Bu tezde, yüksek dereceli terimler eğri bir kama durumu için genelleştirilmektedir. Bu geliştirilmiş terimler de, iki genel eğri yüzeyin kesişmesi ile oluşan bir eğri kenarın sınırlarında sürekli bir alan verirler. Ancak, eğer toplam alanm türevininde sürekli olması gerekirse, ki bu düşük frekanslarda önem taşıyabilir, eldeki sonuçlar yüzeyleri sadece kenara dik olan yönde eğri olan kamalar iviçin uygulanabilir. Anahtar sözcükler : Uniform Geometrik Kırınım Teorisi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A UNIFORM GTD INCLUDING HIGHER ORDER TERMS FOR THE DIFFRACTION BY AN EDGE Baklan, Mehmet Serdar M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Asst. Prof. Dr. Merih Buyukdura July 1988, 77 pages The aim of this research is to modify and improve the Uniform Geometrical Theory of Diffraction (UTD). As is well known, the UTD solution gives rise to a continuous total field ( GO + diffracted ] across shadow and reflection boundaries. Recently a few terms have been added to the dyadic diffraction coefficient s these new terms are of higher order (k0~3/2) than the ordinary terms which are order k0~1/2. Hence these added terms can be important at lower frequencies ; furthermore they compensate discontinuities in derivative of the GO field across the boundaries. However these terms are applicable only to the diffraction from an edge formed by the intersection of two half-planes. In this thesis, the higher order terms are generalized to the case of a curved wedge. These modified terms still yield a continuous field at the boundaries of a curved edge formed by the intersection of two generally curved surfaces. However if the derivative of the total field is also required to be continuous, which can be important 111at low frequencies, the present results apply only to a wedge whose surfaces are curved only in the direction normal to the edge.