Farklı yöntemlerle kemomekanik preparasyon sonrası kanal içi bakteri popülasyonundaki azalmanın in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of reducing in bacteria populations within root canals after different chemomechanical preparation procedures
  1. Tez No: 401261
  2. Yazar: FATMA BASMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DARTAR ÖZTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Enterococcus faecalis ağız boşluğunda bulunan en dirençli mikroorganizma olup sıklıkla inatçı lezyonlardan izole edilmektedir. Kök kanal tedavisinin amacı, kök kanal sisteminin tamamen temizlenmesi, periapikal hastalığın önlenmesi veya iyileşmesi için kanal içi bakteri popülasyonunun ortadan kaldırılması veya azaltılmasını sağlamaktır. Endodontik tedavi sırasında bakterilerin yok edilmesi, mekanik preparasyon, çeşitli antimikrobiyal yıkama solüsyonlarının ve kanal içi medikamanların uygulanması ile sağlanmaktadır. Bu çalışmada 108 adet çekilmiş tek köklü insan alt premolar dişi kemomekanik preparasyon öncesinde E. faecalis ile enfekte edildi. Kanal içi bakteri sayılarını belirlemek üzere kemomekanik preparasyon öncesi ve sonrası kök kanallarından kültür alındı. Alınan örneklerden 10 katlık dilüsyonlar yapıldıktan sonra, örnekler koyun kanlı agar besiyerine ekildi, besiyerleri 37 oC'de 24 saat inkübe edildikten sonra her bir plaktaki koloniler sayılıp not edildi ve dişlerden alınan örneklerde bakterilerin CFU/ml değerleri hesaplandı. Örnekler rastgele 12 gruba ayrıldı: Grup 1-A: serum fizyolojik+ Step back, Grup 1-B: %5 NaOCl + %15 EDTA + Step back, Grup 1-C: %5 NaOCl + %7 maleik asit + Step back; Grup 2-A: serum fizyolojik+ Protaper, Grup 2-B: %5 NaOCl + %15 EDTA + Protaper, Grup 2-C: %5 NaOCl + %7 maleik asit + Protaper; Grup 3-A: serum fizyolojik + SAF, Grup 3-B: %5 NaOCl + %15 EDTA + SAF, Grup 3-C: %5 NaOCl + %7 maleik asit + SAF, Grup 4-A: serum fizyolojik+ Reciproc, Grup 4-B: %5 NaOCl + %15 EDTA + Reciproc, Grup 4-C: %5 NaOCl + %7 maleik asit + Reciproc. Preparasyon öncesi ve sonrası alınan örneklerden elde edilen sonuçlar gruplar arası farklılıklar yönünden tekrarlı ölçümlerde varyans analizi (Repeated measures ANOVA) ile, ikili karşılaştırmalar ise Dunn's Post Hoc testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Enterococcus faecalis is the most frequently isolated species in root filled teeth with persistent lesions. The purpose of the root canal treatment is to completely debride and disinfect the root canal system and to eradicate intracanal bacteria populations or at least reduce them to a level below that necessary to prevent periapical disease or allow its resolution. Eradication of microorganisms during endodontic treatment is accomplished mainly by a combination of mechanical instrumentation, various antiseptic irrigation solutions and intracanal medicaments. In this study, a total of 108 extracted human lower bicuspids with a single root canal were infected with E. faecalis before chemomechanical preparation. Bacterial samples were taken from root canals before and after chemomechanical preparation, and bacterial counts were detected for each canal. After 10-fold serial dilutions, samples were plated onto blood agar plates at 37 °C for 24 h and colony-forming units grown were counted. Samples were divided randomly into 12 groups, as follows: Group 1-A: sterile PBS+ Step back, Group 1-B: 5% NaOCl + 15% EDTA + Step back, Group 1-C: 5% NaOCl + 7% maleic acid + Step back; Group 2-A: sterile PBS+ Protaper, Group 2-B: 5% NaOCl + 15% EDTA + Protaper, Group 2-C: 5% NaOCl + 7% maleic acid + Protaper; Group 3-A: sterile PBS+ SAF, Group 3-B: 5% NaOCl + 15% EDTA + SAF, Group 3-C: 5% NaOCl + 7% maleic acid + SAF, Group 4-A: sterile PBS+ Reciproc, Group 4-B: 5% NaOCl + 15% EDTA + Reciproc, Group 4-C: 5% NaOCl + 7% maleic acid + Reciproc. Repeated measures of ANOVA was used to analyze statistically differences among groups , and Dunn's post hoc test was used for multiple comparisons.