Seanslar arasında kullanılan kalsiyum hidroksit preparatlarının kök kanal dolgusunun kalitesi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of calcium hydroxide medicaments used between sessions on the quality of root canal filling
- Tez No: 960996
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Enfekte kök kanallarında mikroorganizmalar, yalnızca kök kanal boşluğunda değil, istmuslar, yan kanallar ve dentin kanalcıklarında da bulunurlar. Kemomekanik preparasyon tekniklerindeki önemli gelişmelere rağmen, bunların tümüyle eliminasyonu mümkün olmayabilir. Bu nedenle de, enfekte kök kanallarında dezenfeksiyon amacıyla, seanslar arasında kök kanallarına kalsiyum hidroksit gibi bir kanal içi medikament uygulaması gerekebilir. Kanal içi uygulanan kasiyum hidroksitin daimi kanal dolgusunun dentin duvarlarına adaptasyonunu bozarak apikal sızıntıya neden olmaması için; CH'in, dolum öncesinde kök kanallarından tamamen uzaklaştırılması gerektiği bildirilmiştir. Bu amaçla çeşitli irrigasyon + aktivasyon yöntemleri önerilmiştir. Bu çalışmanın amacı; iki farklı kalsiyum hidroksit preparatı uygulanan dişlerde, kalsiyum hidroksitin uzaklaştırılması amacıyla kullanılan; geleneksel şırınga yıkaması, pasif ultrasonik irrigasyon (PUI) ve EDDY gibi yöntemlerle yapılan yıkamanın, sonradan yapılan kanal dolgusunun apikal sızdırmazlığı üzerindeki etkisini“Bilgisayarlı Sıvı Filtrasyon”yöntemiyle değerlendirmektir. Sonuçta, CH kullanımı mikrosızıntının artmasına neden olmuştur. CH formları arasında bir fark bulunmamıştır. CH uygulanmayan kontrol grubuna en yakın ve en az mikrosızıntı EDDY grubunda görülürken, bunu sırasıyla, PUI ve şırıngayla yıkama yapılan grup izlemiştir.
Özet (Çeviri)
In infected root canals, microorganisms invade not only the root canal space, but also the isthmus, lateral canals, and dentinal tubules. Despite significant advances in chemomechanical preparation techniques, their complete elimination may not be possible. Therefore, it may be necessary to apply an intracanal medicament such as calcium hydroxide to the root canals between sessions for disinfection in infected root canals. It has been reported that CH should be completely removed from the root canals prior to filling so that it does not adversely affect the adhesion of the canal filling and thus its apical sealing. For this purpose, various irrigation and irrigation activation methods have been proposed. The aim of this study, to evaulate the effect of three different irrigation methods such as conventional syringe irrigation, passive ultrasonic irrigation (PUI) and EDDY to remove two different types of CH from root canals, on the apical sealing of the canal filling made afterwards, with the“Computerized Liquid Filtration”method. As a result, the use of CH resulted in increased microleakage. There was no difference between the CH forms. The least microleakage and closest to the control group which the teeth were not treated with CH, was seen in the EDDY group, followed by the PUI and syringe irrigation group, respectively.