Mekteb Dergisi (İnceleme ve seçilmiş metinler, 1913-1914 )
  1. Tez No: 401819
  2. Yazar: SAİT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. MUHARREM KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Qafqaz University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bir devrin sosyal, siyasal, ekonomik yapısını anlayabilmemiz ve o dönem hakkında sağlıklı bir bilgi edinebilmemiz için o dönemde neşredilmiş dergileri incelemenin hususi bir yeri olduğu muhakkaktır. Ayrıca bu tür çalışmalar tarihin unutulmaya yüz tutmuş sayfalarını raflardan indirerek okuyucularla buluşturma gibi önemli bir misyonu da edâ etmesi bakımından ayrıca önem arzetmektedir. Bir de buna kardeş halkların ortak değerlerini gün yüzüne çıkarıp, Yahya Kemâl'in“mazideki âtî”ifadesinde kendisini bulan geçmişin köklerinde buluşup geleceğe emin adımlarla yürüme gibi önemli bir vazife de eklenince bu çalışmanın ma'şeri vicdanda şekil itibariyle olmasa da mahiyet itibariyle ciddi bir boşluğu dolduracağı ümit edilmektedir. İşte biz de bu çalışmamızda yukarıda ifade ettiğimiz hedefler doğrultusunda 1910- 1920 yılları arasında Azerbaycan'da neşredilen bir çocuk dergisi olma özelliği taşıyan 'Mekteb' dergisini incelemeye çalıştık. Çalışmamızda derginin, 1913 yılından 13 sayısını; 1914 yılından ise 20 sayısını inceledik. Çalışmamız fihrist özelliği taşımakla beraber çalışmanın başında 20. yüzyılın Başında Azerbaycan Edebiyatı başlığı adı altında o dönem Azerbaycan edebiyatı hakkında kısa bir malumat verilmiş, devrin siyasî ve sosyal yapısına da değinilmiştir. Çalışma, yukarıda arzedilen dergi sayılarının incelenmesi, sınıflandırılması ve latin alfabesine çevirisiyle okuyucu ve araştırmacıların istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
When we wanted to understand one decade or century we have to explore and search that times journals and newspapers , it increases social and economic pulse. In addition it includes the most important showing sites of the historical nuances and really good for forgotten realities. You also understand what Yahya Kemal says“ historical throw ”When some one finds itself then he will understand the future. It helps walking through the future and show an excellent object for us. We hope that is going to be a true understanding each other ( for both nationalities) . For that reason we tried an experiment . The experiment point us a real target based on Azerbaijanian journal“ Mekteb ”The jurnal includes the dates of 1913-14 and 20 different issues. Our work is also called chronicles and 20th century Literature of Azerbaijan.It is pointing a social , politics site of the Caucasia.The work is expressing the exploration and translation of Azeri language , every readers could get the main idea of the work.