'Mektep' mecmuası -tahlili fihrist, inceleme ve seçilmiş yazılar-
The Analysed index, study and topic texts of 'Mektep' periodicals
  1. Tez No: 31723
  2. Yazar: CEM ŞEMS TÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 573
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ“MEKTEP”MECMUASI, -TAHLİLÎ FİHRİST, İNCELEME VE SEÇİLMİŞ YAZILAR- Cem Şems TÜMER Danışman : Prof.Dr. Orhan OKAY 1994, SAYFA: Jüri : Prof.Dr. Orhan OKAY Bu çalışmada 1891-1897 yılları arasında 210 sayı olarak yayımlanan, oluşturduğu alt yapıyla Servet-i Fünûn'a geçişte önemli bir rol oynayan“Mektep”dergisi incelenmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde 1891-1897 Yılları Arasında Dergiler ve Edebiyat Dergileri; birinci bölümde“Mektep”Dergisi, Özellikleri incelenmekte ve Yazar Kadrosu ele alınmaktadır. Dergide yer alan bütün yazarların adlarına ve yazıların konularına göre düzenlenmiş tahlilî fihristler tezin ikinci bölümünü oluşturmaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise dergide yer alan; dil, edebiyat, tenkit, inceleme, edebiyat bilgisi, aktüalite, biyografi, estetik, felsefe, gazetecilik, eğitim, mektup türlerindeki yazılardan seçilmiş metinlerin çevirileri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis THE ANALYSED INDEX, STUDY AND TOPIC TEXTS OF“MEKTEP”PERİODİCALS Cem Şems TÜMER Supervisor : Prof.Dr. Orhan OKAY 1994, page Jury : Prof.Dr. Orhan OKAY In this study,“Mektep”periodicals, published as 210 series in the years between 1891 and 1897, playing a great role in passing Servet-i FDnûn with its background, was studied. This thesis consists of three chapters. In introduction, periodicals and literary periodicals in 1891-1897; in first chapter the features of“Mektep”periodicals and writers are studied, and the series of“Mektep”periodicals as tables and the publishing years and life are shown. The analysed index, arranged as to the names of all writers in the“Mektep”periodicals and their works, forms the second chapter of this study. Language, literature, criticism, analysis, literary knowledge, actualite, biography, esthetic, philosophy, journalism, education and the translation texts in Latin letters take part in the last chapter.