Şişman kadınlarda serum, saç, idrar çinko düzeylerinin saptanması üzerine bir araştırma
A Research to find out hair, serum, urine zinc in obese women
- Tez No: 40188
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MİNE YURTTAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu araştırma sağlıklı kadınlarda, şişmanlık ve serum saç idrar çinko düzeyleri arasındaki ilişkiyi saptamak amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla araştırma kapsamına alınan 20-45 yaşları arasıdaki 60 kadın BKI'lerine göre BKI: 20.0-24.9, BKI: 25.0-30.0 ve BKI>30 olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Bireylerin 3 günlük besin tüketimleri, 3 günlük fiziksel aktivite karşılığında harcadıkları enerji değerleri hesaplanmıştır. Kişisel bilgiler antropometrik ölçümler (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bel kalça oranları) saptanmıştır. Alınan kan, saç ve idrar örneklerinde çinko düzeyleri tespit edilmiştir. Araştırmada yaş ile BKI'nin yükseldiği saptanmıştır. BKI'ndeki artışa paralel olarak diyetle alınan günlük enerji, protein, yağ ve karbonhidrat alımlarındaki artış istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (p0.05). Alımları BKI'ndeki artışla azalan A vitamini, C vitamini ve diyet posası miktarlarındaki farklılıklar istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the relationships between obesity and serum hair, urine zinc levels were examined in 60 healthy women. Aged 20-45 years subjects were divided into three groups, according to their Body Mass Indexes (BMI) as; BMI: 20.0-24.9, normal, BMI: 25.0-30.0 overweight and BMI>30.0 obese. Food consumptions and energy expenditures of subjects were assesed for 3 consecutiwadays, anthropometric measurements (height, weight, waist/hip) and personal characteristics were determined. Zinc levels had been assesed in the samples of serum, hair and urine. The result of the study indicated that BMI increased with age (p0.05) with the increase of BMI. No relationships were found with the decrease in the intakes of vitamine A, C and dietary fiber and BMI. There were no statistically significance between BMI and daily energy intake per kilogram of body weight, but the energy expenditures, physical activities and BMI's of groups were found to be statisically significant. Negative correlations were found between serum and hair zinc concentrations and BMI's. As BMI increased, the concentration of serum and 55hair zinc levels decreased. These diferences between groups were found statistically significant (p0.05). 56