Cucurbita maxima üzerinde fitokimyasal araştırmalar
Phytochemical investigation of cucurbita maxima
  1. Tez No: 40189
  2. Yazar: K. FARUK ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. AHMET BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
-37- ÖZET Cucurbitsı maxima tohumları Bursa-Balıkesir yöresinde halk arasında antelmentik etkisi nedeniyle kullanılmaktadır. Türkiye'de Cucurhita maxima tohumlarının kimyasal yapısı özerinde herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bu nedenle tohumların kimyasal yapısı özerinde aydınlatılmaya çalışılmıştır. Klasik yöntemlere dayanılarak kalitatif analiz yapılmış ve proteik madde, kateşik tanenlerve saponozitler yönünden zengin olduğu görülmüştür. Sabit yağ verimi ise 5529 1 45 olarak bulunmuştur. Sabit yağ üzerindeki çalışmalarda kırılma indisi 1,4617, optik çevirme inaktif, yoğunluk 0f8956, asitlik indisi 1,15, sabunlaşma indisi 201t04, ester indisi 199,89, sabunlaşmayan madde miktarı 0,80%, iyot indeksi 105,33 olarak bulunmuştur. Sabunlaşmayan maddeler arasında 6-sitosterol tespit edilmiş ve eterle tüketip elde edilmiştir. Kristal halde, 580,45 verimle elde edilen madde, kromatografik (ÎTK) ve spekroskopik yöntemlerle (UV, FT-IR) doğrulanmıştır. Trigliserit fraksiyonunun doymamış yağ asitleri yönünden zengin olduğu Gaz kromatografik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Analiz sonucu, linoleik asit (42,63), oleik asit (32,59) ve palmitik asit (15,10) major maddeler olarak tespit edilmiştir. SUMMARY Cucurbit a maxima is used as folk medicine in Bursa-Balıkesir region for anthelmintic purposes. Since there is no research carried out on the chemical screening of the seeds of _Ç_t maxima, the chemical constituents of the seeds are studied. Analysis of the seeds are shown that proteinoids, catechic tannins and saponins are found as main constituents and fixed oil with a yield of 5529,45. The results of the physical and chemical properties are as follows: density 0.8956, optical rotation inactive, refractive index 1,4617, acid value 1,15, 8aponofication value 201,04, ester index 199,89, Iodine index 105,33 and Unsaponifiable matter %07 80. 6-sitosterol is identified from unsaponifiable matter fraction by extracting with diethyl eter. S-sitosterol, is crystalysed with a yield of SO. 45, confirmed by chromatographic (TliC) and spectroscopic (UV and FT-IR) methods, comparing with authentic sample.
Özet (Çeviri)
-37- ÖZET Cucurbitsı maxima tohumları Bursa-Balıkesir yöresinde halk arasında antelmentik etkisi nedeniyle kullanılmaktadır. Türkiye'de Cucurhita maxima tohumlarının kimyasal yapısı özerinde herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bu nedenle tohumların kimyasal yapısı özerinde aydınlatılmaya çalışılmıştır. Klasik yöntemlere dayanılarak kalitatif analiz yapılmış ve proteik madde, kateşik tanenlerve saponozitler yönünden zengin olduğu görülmüştür. Sabit yağ verimi ise 5529 1 45 olarak bulunmuştur. Sabit yağ üzerindeki çalışmalarda kırılma indisi 1,4617, optik çevirme inaktif, yoğunluk 0f8956, asitlik indisi 1,15, sabunlaşma indisi 201t04, ester indisi 199,89, sabunlaşmayan madde miktarı 0,80%, iyot indeksi 105,33 olarak bulunmuştur. Sabunlaşmayan maddeler arasında 6-sitosterol tespit edilmiş ve eterle tüketip elde edilmiştir. Kristal halde, 580,45 verimle elde edilen madde, kromatografik (ÎTK) ve spekroskopik yöntemlerle (UV, FT-IR) doğrulanmıştır. Trigliserit fraksiyonunun doymamış yağ asitleri yönünden zengin olduğu Gaz kromatografik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Analiz sonucu, linoleik asit (42,63), oleik asit (32,59) ve palmitik asit (15,10) major maddeler olarak tespit edilmiştir. SUMMARY Cucurbit a maxima is used as folk medicine in Bursa-Balıkesir region for anthelmintic purposes. Since there is no research carried out on the chemical screening of the seeds of _Ç_t maxima, the chemical constituents of the seeds are studied. Analysis of the seeds are shown that proteinoids, catechic tannins and saponins are found as main constituents and fixed oil with a yield of 5529,45. The results of the physical and chemical properties are as follows: density 0.8956, optical rotation inactive, refractive index 1,4617, acid value 1,15, 8aponofication value 201,04, ester index 199,89, Iodine index 105,33 and Unsaponifiable matter %07 80. 6-sitosterol is identified from unsaponifiable matter fraction by extracting with diethyl eter. S-sitosterol, is crystalysed with a yield of SO. 45, confirmed by chromatographic (TliC) and spectroscopic (UV and FT-IR) methods, comparing with authentic sample.-38- Trigliseridic fraction, is found rich in unsaturated fatty acids (%76). Fatty acids are methylated with 8F,-MeOH first and then applied to gas chromatography. Llinoleic (42.63S), oleic (32.59) and palmitic acids (15.10) are found as major compounds of the oil.