Hastaların hastanede yattıkları süre içinde uğraşı gereksinimlerinin ve uğraşı alanlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 40187
  2. Yazar: FATMA TÜLİN YAMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
VII. ÖZET Araştırma, hastaların tetkik ve tedavi saatleri dışında kalan zamanlardaki uğraşı gereksinimlerini ve uğraşı alanlarını ortaya çıkarmak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına, Ankara Üniversitesi Ibni Sina Hastanesi Dahiliye kliniklerinde yatan 200 hasta alınmıştır. Veriler görüşme formu uygulanarak toplanmış olup, görüşme formu hastaların tanıtıcı özelliklerini, uğraşı alışkanlıklarını, uğraşı gereksinimlerini, uğraşı alanlarını ortaya çıkaracak ve bu konuda önerilerini saptayacak sorulan içermektedir. Görüşme formu araştırmacının kendisi tarafından 25 Ocak - 28 Mayıs 1994 tarihleri arasında 200 hastaya uygulanmıştır. Görüşme formu ile elde edilen veriler, yüzdelikler, ki-kare ve kolmogorov smirnov iki örnek testiyle değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucuda, hastaların çoğunluğunun (%96.5) evde boş zamanlarını tv seyretme, müzik dinleme, %76.5'inin okuma, %44.5'inin güzel sanatlar, %24'ünün çeşitli oyunlar oynama, %8.7'sinin sohbet etme aktivitesiyle değerlendirdikleri saptanmıştır. Hastanede ise hastaların %59.5'inin boş zamanlarını tv seyretme, müzik dinleme, %66'sınm okuma, %14'ünün güzel 51sanatlar, %5.5'iniıı çeşitli oyunlar oynama, %89.5'inin sohbet etme aktivitesiyle değerlendirdikleri saptanmıştır. Ayrıca hastaların %9.5'inin hastanede hiç uğraşı aktivitesinde bulunmadığı ve bu hastaların %47.4'ünün hastanede tv seyretme, müzik dinleme aktivitesinde bulunmayı istedikleri; hastaların çoğunluğunun (%71) hastanede boş zaman değerlendirme aktivitelerini yerine getirmeye yönelik önerilerinin olduğu ve bu hastaların %72.7'sinin hastanede tv seyretme, müzik dinleme ve dinlenme odasının olması önerisinde bulundukları belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda konuya ilişkin önerilerde bulunulmuştur. 52
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The aim of this descriptive research is to determine the recreational requirements and the recreational fields of the patients in their remaining time other than the investigations and treatment. 200 patients in the Internal Medicine Service of Ibni-Sina Hospital of Ankara University gathered by the help of an interview form which includes the questions related to the descriptive characteristics, recreational habits, recreational needs, recreatinal fields of the patients and their suggestions about this subject. The interview form is applied to 200 patients between the dates of January 25 th herself. The first data taken from the interview form are evaluated by the percentiles, Chi-Square and kolmogorov Smirnow Two Samples Tests. AS a results of this evaluaton it is determined that most of the patients (96.5%) are watching TV, listening music; 76.5%, reading; 44.5; dealing with arts; 24% playing various plays; 8.7% having chat in their spare times at home. However, in the hospital 59.5 of the patients are matching TV, listening music; 66% reading; 14% dealing with arts; 5.5% playing various games; 89.5% having chat in their spare times. In addition, 539.5% of patients have no recreational activity in the hospital and 47.4% of these patients want to watch TV, listen music in the hospital. It's also determined that most of the patients (71%) have some suggestions about the recreational activities in their spare times in the hospital and 72.4% of these patients suggest to watch TV, listen music and have a resting room in the hospital. At the end of this study proposals related to the subject are given. 54