Romatoid artritte HLA-DQ alfa gen frekansının incelenmesi
Analysis of HLA-DQ alpha gene frequency in rheumatoid arthritis
- Tez No: 40193
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEVSER PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Romatoid artirit (RA) dünya'da yaygın olarak görülen otoimmûn hastalıklardan biridir. Hastalığın immün patolojisinde, immün regülasyon kaybına ve otoimmünitenin meydana gelmesine neden olan aşırı immünolojik fonksiyonlar rol oynamaktadır. Hastalık lokalize olmuş antikor üretimi, kronik artiküler enflamasyon ve anti immunoglobulin antikorlanmn oluşumuyla tanınır. HLA antijenlerinin RA oluşumundaki rolleri tam olarak bilinmemekle birlikte HLA genotipleri ile hastalığa yatkınlık arasında sıkı bir ilişki olduğu bilinmektedir. HLA genleri tarafından şifrelenen proteinler immün cevabın tanınmasında ve düzenlenmesinde rol alırlar. Polimorfik HLA D bölgesinde 3 lokus şifrelenmiştir. Bu HLA -DR, -DQ ve -DP antijenleri çok fazla polimorfizim içerirler ve hem kendi aralarında hem de kendi içlerinde farklılıklar gösterirler. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda HLA DR4 ile RA arasındaki ilişki incelenmiştir. Ancak DR4'ün hastalığın etiyolojisindeki rolü tam anlaşılamamış ve başta DR1 olmak üzere diğer antijenlerin de RA ile ilişkisi araştırılmaya başlanmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda DQ genlerinin de RA ile sıkı bir bağlantı gösterdikleri saptanmıştır. Daha çok p zinciri üzerinde durulan çalışmalarda a zmcirinin de çok polimorfik olduğunun bulunması ve diğer haplotiplerle linkaja girdiğinin gösterilmesi bu zincirin de fonksiyonel bir önemi olduğunu göstermiştir. Çalışmamızda PCR teknolojisini kullanarak 33 RA'lı birey ile 3 kontrol bireyini HLA- DQ a alelleri bakımından tarayarak HLA- DQ a ile RA arasında bir ilişki olup olmadığı araştırıldı. Uygulanan Kotaıogorov-Smirnov testinden sonra RA'lı bireylerle kontrol grubundaki bireylerin HLA- DQ a alelleri bakımından farklı olduğu bulundu. HLA DQ a genleriyle ilgili olarak yapılacak benzer çalışmalar çoğaldıkça daha geniş bir hasta ve kontrol grubu incelenebilecek ve aleller açısından önemli farklar olup olmadığını belirlenebilecektir. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY Rheumatoid arthritis (RA) is a common autoimmune disease. Exagerated immune functions which lead to autoimmunity and loss of regulation on immunity play a role in immune pathology of the disease. The disease is characterized by localized antibody production, chronical articular information and the production of anti-immunoglobulin antibodies. Although the role of HLA antigens in the emergence of RA is not clear, it is known that there is a close relationship between HLA genotypes and predisposition to the disease. The proteins coded by HLA genes are functional in the recognition and regulation of the immune response. Three loci is determined in the polymorphic region of HLA-D. These HLA-DR, -DQ and -DP antigens involve a great polymorphism and they differ both between themselves and among each other. Research carried out so far have focused on the analysis of HLA-DR4. However, the role of DR4 in the aetiology of the disease could not be understood and the relationship between RA and other antigens especially DR1 is started to be analyzed. The recent studies have revealed the strong relation between DQ genes and RA. Although the majority of these studies have focused on P chain the findings on the polymorphic structure of a chain and its linkage interactions with other haplotypes the functional importance of the a chain has become evident. In this study, the relationship between RA and HLA-DQ a is searched analyzing the HLA-DQ a genes of 33 RA patients and 14 controls. The Kolmogorov-Smimov test results have shown that there is a difference between DQ a alleles of RA patients and controls. As more and more studies of similar nature will be carried out, information on a larger group of patients and controls will become available, therefore it will be shown whether there are significant differences in terms of alleles. 29