Hastanelerde göreceli verimlilik ölçümü: veri çevreleme analizinin uygulanması
- Tez No: 40197
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Hastaneler, sağlık hizmetlerine ayrılan kaynakların büyük kısmını kullanan, sağlık sisteminin en önemli alt sistemidirler. Bu nedenle sağlık hizmetlerine ayrılan kaynakların verimli ve etkili kullanımı hastane yöneticilerinin karşılaştıkları temel sorunlardan birisidir. Verimlilik,“çıktılarla, bu çıktıların üretimi için kullanılan girdiler arasındaki ilişki”şeklinde tanımlanabilir ve çıktı/girdi şeklinde formüle edilebilir. Verimlilik ölçümünde üç temel yaklaşım bulunmaktadır. Bunlar (1) oran analizi, (2) regresyon analizi ve (3) veri çevreleme analizidir. Veri çevreleme analizi, karar verme birimlerinin (bu çalışmada hastaneler) fiili performanslarına dayalı olarak optimal girdi-çıktı bileşimini bulmaya yarayan doğrusal programlama tekniğidir. Bu yöntem, hem merkezi sağlık planlamacılarına ve yerel sağlık yöneticilerine hem de hastane yöneticilerine göreceli verimlilik ölçümü (hangi hastanelerin verimli hangilerinin verimsiz olduğunu belirleme) ve kaynak tahsis kararlarını optimize etmede yardımcı olmaktadır. DEA ayrıca, verimsiz hastane yöneticilerine, verimli olmalarını sağlamak için hangi girdilerinin gereğinden fazla olduğunu, hangi çıktılarının ise yeterince üretilmediğini saptamada yol göstermektedir. Böylece bu hastane yöneticileri fazla girdilerini azaltarak veya üretimlerini artırırak sistemlerini verimli kılabilirler. Bu araştırma, veri çevreleme analizi yöntembiliminin Türkiye hastanelerine ülke genelinde ilk uygulandığı araştırma niteliğindedir. Bu araştırmada, Türkiye'deki hastanelerin büyük çoğunluğunun (% 76) verimsiz çalıştığı, bu hastanelerin 13436 hasta yatağını, 5126 pratisyen hekimi ve 3193 uzman hekimi verimsiz kullandığı, buna karşılık 7984230 poliklinik hizmetini, 331575 yatan hasta hizmetlerini, 3550394 hasta günü ve 179053 operasyon hizmeti üretemediğini ortaya koymaktadır. Bu bulguya ek olarak oransal verimlilik göstergeleri bakımından verimli ve verimsiz hastaneler arasındaki farklılıkların istatistiksel açıdan anlamlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
109 SUMMARY Hospitals are the main components of the health system utilizing the majority of resources allocated to health services. Therefore efficient and effective utilization of resources is one of the main problems of the hospital administrators face. Efficiency (Productivity) can be defined as“relations between outputs and inputs used to produce outputs”and can be formulated as“output/input”. There are three main approaches to measuring productivity: (1) ratio analysis, (2) regression analysis, and (3) data envelopment analysis (DEA). DEA is a technique where linear programming used to find optimal input-output combinations based on the actual performances of Decision Making Units-DMUs (similar hospitals in this study). This method is useful for both national and local health planners as well as for hospital managers in measuring relative efficiencies of hospitals and optimizing resource allocation decisions. Also DEA enables managers in inefficient hospitals to identify which inputs are excess and which outputs are slacks. Therefore these managers could run their system more efficiently by reducing inputs not efficiently utilized or by increasing outputs. This study is a first national study where DEA methodology is applied to hospitals. In this study, it has been found out that a great majority of hospitals (83 %) are operating inefficiently and 3193 specialists, 5126 practitioners and 13436 patient beds were wasted by inefficient hospitals. Had these inefficient hospitals been operate efficiently, 7984230 outpatient services, 331575 inpatient services, 179053 surgical services (operations) and 355394 patient days would have been produced. In addition, according to performance indicators based on ratio measurement, the observed differences between efficient and inefficient hospitals are statistically significant.