The role and influence of pigment epithelium-derived factor (PEDF) on peripheral nerve tumor, brain trauma and stroke
- Tez No: 401995
- Danışmanlar: DR. ANA LUISA PINA, PROF. DR. ULRICH DIRNAGL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Nöroşirürji, Neurology, Neurosurgery
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Charité–Universitätsmedizin Berlin
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
“Pigment Epitelyum-Türevli Faktör”(PEDF), nöral-koruyucu, antianjiojenik, antienflamatuar ve tümör önleyici nörotrofik bir faktördür. Bizim bu çalışmadaki amacımız, PEDF'in;“Malign Periferik Sinir Kılıfı Tümörü”'nün (MPNST) anjiyogenezi ve tümör gelişimi üzerindeki etkilerini ve ayrıca; beyin yaralanmaları sonrası (travmatik beyin yaralanması ve beyin felci) lezyon hacmi, hücre ölümü, hücre çoğalması ve davranışsal akıbetler üzerindeki etkilerini göstermekti. Travmatik beyin yaralanmasını çalışmak için,“Kontrollü Kortikal Darbe Yaralanması”(CCI) sıçan modelini, fokal serebral iskemi için ise“Orta Serebral Arter Tıkanıklığı”(MCAO) fare modelini kullandık. Birinci çalışmada bir ilk olarak, 48 saat PEDF uygulamasına maruz kalan S462 MPNST hücrelerinin kültür ortamında çoğalmasının engellendiğini ve hücre ölümünün arttığını gösterdik. Daha sonraki S462 MPNST hücrelerinin atimik nude farelere nakli aşamasında, PEDF, MPNST tümör kitlesini anjiyogenezi engelleyerek küçültmüştür. İkinci çalışmada, CCI sonrası sıçanların beyinlerindeki PEDF-mRNA seviyesinin belirgin şekilde arttığını tespit ettik. In vivo, PEDF infüzyonu, lezyon çevresindeki ölü, aktive olmuş mikroglial ve BrdU-pozitif hücrelerin sayılarını belirgin şekilde azaltırken, kontüzyon hacminde belirgin bir küçülme sağlamadı. Tersine, PEDF infüzyonu, ipsilateral subventriküler zondaki hücre çoğalmasını belirgin olarak arttırmıştır. Üçüncü çalışmada, modelimiz sadece striatal hasarla sınırlı iskemik yaralanma oluşturdu. MCAO farelerinde, serebrospinal sıvı infüzyonuna kıyasla, PEDF infüzyonu sonrası enfarktüs büyüklüğünde ve hücre ölümünde bir azalma tespit edemedik. Ayrıca deney grupları arasında, davranışsal akıbet ve hücre çoğalması açısından bir farlılık yoktu. PEDF, sıçanlarda travmatik beyin yaralanması sonrası belirgin pozitif bir etki gösterirken, aynı etkiyi MCAO fare modellemesinde striatal iskemi sonrası gözlemleyemedik. Bununla birlikte, PEDF'in beyin felci sırasında farklı koşullar altında çalışabileceğini göz ardı edemeyiz. Dolayısıyla ilerideki çalışmalar, orta ila ağır ölçekli iskemi beyin yaralanmalarında, PEDF tedavisinin etkisini açıklayacaktır. İnsanlarda görülen MPNST tümörünün büyümesi üzerindeki engelleyici etkilerinden dolayı PEDF, bu tümöre karşı terapatik olarak gelecek vadediyor gibi görünüyor.
Özet (Çeviri)
Pigment epithelium-derived factor (PEDF) is a neurotrophic factor with neuroprotective, antiangiogenic, anti-inflammatory, and anti-tumorigenic effects. We aimed to show the effects of PEDF on angiogenesis and tumor growth of malignant peripheral nerve sheath tumor (MPNST) as well as on lesion volume, cell death, cell proliferation, and behavioral outcome after brain injuries (traumatic brain injury and stroke). We used the controlled cortical impact injury (CCI) rat model to study traumatic brain injury and the middle cerebral artery occlusion (MCAO) mouse model for focal cerebral ischemia. In the first study, we demonstrated for the first time that PEDF inhibited proliferation and augmented cell death in S462 MPNST cells after 48 h of treatment in culture. Following transplantation of S462 MPNST cells in athymic nude mice, PEDF reduced MPNST tumor burden mainly due to inhibition of angiogenesis. In the second study, we detected a significant increase of PEDF mRNA levels in post-CCI rat brains. In vivo, PEDF infusion showed no significant decrease in the contusion volume, whereas the number of dead cells, activated microglia, and BrdU-positive cells around the lesion was significantly decreased. In contrast, PEDF infusion significantly increased cell proliferation in the ipsilateral subventricular zone. In the third study, our model produced an ischemic injury confined solely to striatal damage in mice. We detected no reduction in infarct size and cell death in PEDF- vs. cerebrospinal fluid-infused MCAO mice. Behavioral outcome and cell proliferation did not differ between the groups. Whereas PEDF showed a specific positive effect after traumatic brain injury in rats, we were not able to observe the same effect after striatal ischemia in the MCAO mouse model. However, we cannot exclude that PEDF might work under different conditions in stroke. Therefore, further studies will elucidate the effect of PEDF treatment on cell proliferation and outcome in moderate to severe ischemic injury in the brain. Due to its inhibitory effects on the growth of human MPNST, PEDF seems to be promising for future therapeutic purposes against MPNST.