Hipertansiyon tanısı konmuş hastalarda risk faktörlerinin saptanması ve hemşirelik bakımında yer alacak temel ilkelerin belirlenmesi
Demonstrating the risk factors in cases of hypertension and developing a plan for nurses in these cases
  1. Tez No: 40200
  2. Yazar: AYŞE BEŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ZET Halk sağlığı hemşiresine, hipertansif hastaya yapacağı bakımda ışık tutması için planlanmış bu çalışma, vaka kontrol tipi bir araştırmadır. 1994 yılında Trabzon 4 nolu Sağlık Ocağı poliklinik defterine kayıtlı, 127 hipertansiyon hastayı ile görüşülmüştür. Kontrol grubu saptanırken deney grubundaki bireylere yaş dağılımı, cins, sosyo- ekonomik açıdan benzerlik gösteren ve aynı kültürel çevrede yaşayan eşit sayıda bireyler seçilmiştir. Kan basıncı yüksek olanlar araştırmaya katılmamış başka bireyler seçilmiştir Deney ve kontrol grubundaki bireylerle görüşülerek anket uygulanmıştır. Uygulanan anket bireylerle görüşülerek anket uygulanmıştır. Uygulanan anket bireylerin demografik özelliklerini ve hipertansiyon için risk oluşturabilecek durumları saptayacak soruları kapsamaktadır. Toplanan veriler kontrol edildikten sonra epi-INFO 5 bilgisayar programına aktarılarak sonuçlar çok gözlü ve dört gözlü düzenlerde ki -kare önemlilik testi ile değerlendirilmiştir... Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre; Deney ve kontrol grubundaki bireylerde hipertansiyon oluşumunda etkin olabilen risk faktörleri benzerlik göstermektedir. Deney ve kontrol grubundaki bireylerin çoğunluğunda günlük tuz tüketimi yüksek (%51), sebze meyve tüketimleri düşüktür. Günlük aktivite sıklıkları yetersiz olup, şişman olan bireyler çoğunluktadır (%70.4).Deney grubundaki bireylerde günlük, kırmız beyaz et ve sıvı-katı yağ tüketim miktarları yüksek düzeyde olanların oranı fazladır. Deney grubundaki bireylerin %18'i kan basınçlarını bir aydan fazla aralıklarla ölçtürerek, %69'u ise sadece rahatsızlık hissettiği zaman bir sağlık kontrolünden geçerek tedavilerine uyumsuzluk göstermektedirler. Kontrol grubundaki bireyler, hipertansiyonun komplikasyonları konusunda bilgisiz olup deney grubundaki bireylere oranla daha rahat ve huzurlu bir yapıya sahiptirler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is planned to enlighten the public health nurses for the care of hypertensive patients. The study is a case-control study. In 1994, 127 patients are interviewed, registered to the outpatient department of Trabzon health center diagnoid no:4, are dignosed as hypertensive. The control group is selected similar to the study group in aspects as age, sex, socio-economic status and cultural environment. Pupils with high blood pressure are excluded. All cases of both control and study groups are interviewed. The questionnaire comprises of questions which demonstrate the demographical characteristics of the patient and existing risks for hypertension. The collected data are transferred to epi-INFO 5 software and evaluated by Chi - square test as 2x2 and n x n tables. Risk factors for development of hypertension are similar in both control and study groups. In both groups, daily salt consumption is high (%51) in contrast to the low vegetable and fruit consumption. Daily physical activity is frequently insufficient and fat persons make up the majority (%70.4). In the study group cases, red-white meat and liquid-solid fat consumption levels are higher. Eighteen percent of the study group has examinations for blood pressure in intervals greater than a month, and 69% applies for a medical service only in case of disturbance. The cases in the control group are not informed about the complications of hypertension, however, they are more relaxed and peaceful in character compared to their study group counterparts. Keywords : Hypertension and risk fackors. 58