Kronik obstrüktif akciğer hastalıklarında farklı rehabilitasyon programlarının etkinliklerinin karşılaştırılması
A Comparison of the efficiency of the different rehabilitation programs in stable chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 40199
- Danışmanlar: PROF.DR. AYFER SADE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Çalışmamız, stabil KOAH'lı (Kronik Obstruktif Akciğer Hastalıkları) 45 olguya uygulanan fizyoterapi tekniklerinin, hastaların klinik ve laboratuar bulgularındaki etkinliğini değerlendirmek ve bu tekniklerden en etkili olanını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmamız, Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ünitesinde 15'er kişilik üç farklı tedavi grubuna ayrılan olgular üzerinde uygulanmıştır. I. tedavi grubuna Aralıklı Pozitif Basınç Solunumu, II. tedavi grubuna oto- jerük drenaj ve m. tedavi grubuna ise aktif solunum egzersiz siklusu uygulanmıştır. Olguda 4 hafta boyunca günde 20 dk, haftada 5 gün tedavi yapılmıştır. Tedavi yaklaşımlarının etkinliği; fizik muayene bulguları, solunum fonksiyon testleri ve arteryal kan gazlarım içeren laboratuar bulguları, göğüs çevre ölçümleri, altı dakikalık yürüme testi, postür analizi, gonyometrik ölçüm, kas testi ve kısalık testi değerlerinde ortaya çıkan değişmelerle karşılaştırılmıştır. Araştırmamız sonucunda, I. tedavi grubunun Pa02 ve göğüs çevre ölçümlerinde epigastrik bölgede istatistiksel artış bulunurken (p < 0,05), solunum fonksiyon testlerinde değişiklik olmamıştır. II. ve III. tedavi gruplarının solunum fonksiyon testleri, arteryal kan gazları ve göğüs çevre ölçümlerinde tedaviyle istatistiksel olarak fark bulunmuştur. Değerlendirme parametrelerinde gruplar arası karşılaştırmada; PaC02, FVC ve FEF% 25.75 ve göğüs çevre ölçümlerinde fark bulunmuştur (p < 0,05). Sonuçta uyguladığımız tedavi yaklaşımlarının hastanın gerek sinimi, hastalığın özelliği ve fizyoterapistin tercihine göre kullanmanın gerekliliği ortaya çıkmıştır. Solunum fonksiyonlarındaki değişme nedeniyle bu seçimin daha çok otojenik drenaj ve aktif solunum egzersiz siklusu lehine olması gerektiği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to examine the effects of different chest physiotherapy techniques on clinical and laboratory findings of the 45 male patients with stable chronic obstructive pulmonary disease (COPD). The most effective therapeutic technique for this group of pa tients were also investigated. This study was performed at Hacettepe University, School of Physio therapy and Rehabilitation, Unit of Cardiopulmonary Rehabilitation. For ty-five male patients were randomly and equally divided in to three treat ment groups: Group I, Group II and Group III which received intermittant positive pressure breathing, autogenic drainage and active cycle of breathing exercise, respectively. The treatment period was 4 con secutive weeks for each group, and potients in each group received a 20 min/day, 5 day/ week therapy during the study course. Before and one month after the therapy, physical examination, la boratory examination including pulmonary function tests and arterial blood gases analysis, measurement of chest excursion, six-minute walk test, analysis of posture and range of motion, muscle strength and extansi- bility were performed. The differences between the pre-and posttreatment values were used for the statistical analysis.