Hemşirelere uygulanan hizmet içi eğitimin eğitime katılan hemşireler tarafından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 40202
  2. Yazar: HATİCE GÜÇGÖTÜREN (GÖKSU)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FETHİYE ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Araştırma hemşirelerin katıldıkları hizmet içi eğitim programlarını değerlendirmelerine ilişkin görüşlerini saptamak amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Yüksek İhtisas Hastanesi'nde çalışan hemşirelerin tümü oluşturmakta olup, bu hemşirelerden hasta bakımından sorumlu ve hizmet içi eğitim programlarına katılan 50 hemşire örnekleme alınmıştır. Örneklem seçiminde basit rastgele örnekleme kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından literatüre dayanılarak hazırlanan soru kağıdı kullanılmıştır. Araştırmanın ön uygulaması Ankara Numune Hastanesi'nde 10 hemşire üzerinde yapılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından elde çetelenerek değerlendirilmiş ve tablolaştırılmıştır. Değerlendirmede sayı ve yüzdelik kullanılmıştır. Araştırma sonunda hemşirelerin tamamının hizmet içi eğitim verilmesini gerekli bulduğu, ancak % 46'smın isteyerek hizmet içi eğitim programına katıldığı bulunmuştur. Hemşirelerin çalıştıkları birimler ile katıldıkları hizmet içi eğitim programlarını değerlendirmelerine ilişkin görüşleri arasındaki ilişkiye bakılmış ve yoğun bakım, ameliyathane, hemodializ gibi nöbet tutulan ve çalışma şartlan ağır olan birimlerde çalışan hemşirelerin katıldıkları hizmet içi eğitim programlarına ilişkin tutum ve görüşlerinin daha olumsuz olduğu saptanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda uygun önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research work has been conducted with the purpose of defining the views of nurses relating to the assessment of the in service traning programs they have partici pated. The universe of the research was formed by all of the nurses employed Yüksek İhtisas Hospital. A sample of nurses was drawn from those having duties calling for responsibility for patient care. They have participated in the in service training programs. İn determining the sample, the random sampling method was used. Data was gathered with a survey form prepared by the researcher based on the literature. The preliminary application of the research was performed on 10 nurses employed at Ankara Numune Hospital. Data was manually recorded down and evaluated by the researcher. Data was also put into a table form in assesments percentiles (Percentages) were used. At the end of research it was determined that all of the nurses appraised the in- service training as a need. But of them only % 46 were participating in the in-service training by their own will. The views about their assesment of the relationship between the units worked by the nurses and the in-service training programs participated were researched and it was determined that the nurses employed in such units as intensive care unit, operation room, hemodialysis which all reqired shift working and night duties and had heavy working conditions had wore negative attitudes towards the in-service programs in which they have participated. İn the direction of the results attained from the research, suitable suggestions were made in this study by the researcher. 31