Hemşirelerin intravenöz yoldan potasyum verilmesine ilişkin bilgi ve uygulamalarının hasta güvenliği yönünden değerlendirilmesi
An evaluation of nurses? knowledge and practices related to administration of ıntravenous potassium with regards to patient safety. nursing program in surgical diseases
  1. Tez No: 297241
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ŞENOL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırma, hemşirelerin intravenöz yoldan potasyum verilmesine ilişkin bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi cerrahi kliniklerinde ve cerrahi yoğun bakım ünitelerinde çalışan toplam 105 hemşire oluşturmuştur. Veri toplamak amacıyla literatür taraması sonucunda araştırmacı tarafından oluşturulan soru kağıdı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik hesaplamaları, t-testi, Anova, Kruskal Wallis H, Mann Whitney U testleri ve pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre hemşirelerin %41.9'unun 19?24 yaş grubunda, %90.5'inin kadın, %65.7'sinin lisans mezunu olduğu, %7.7'sinin hemen hemen her gün intravenöz yoldan potasyum uyguladığı ve %40'ının doğru potasyum istem şeklini bildiği saptanmıştır. Hemşirelerin intravenöz yolla potasyum verilmesine ilişkin bilgi puan ortalaması 9.48±3.21, uygulama puan ortalaması ise 10.85±2.04 olarak bulunmuştur. Bilgi ve uygulama puanları arasında %59.5 düzeyinde pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study carried out as a descriptive to determine nurses? knowledge and practices related to administration of intravenous potassium. Sample of this study consisted of 105 nurses who were working at the surgical clinics and surgical intensive care units of the Cerrahpaşa University Hospital School of Medicine, İstanbul University. Data collection was performed using a questionnaire form which was developed by the author as a result of literature review. Data was evaluated using percentage calculations, t-test, Anova, Kruskal Wallis H, Mann Whitney U tests and pearson correlation analysis. The results of the study showed that 41.9% of nurses were in the age group of 19-24 years; 90.5% were female; 65.7% had bachelor's degree; 7.7% administered intravenous potassium almost every day; and 40% knew how to make a proper request for potassium. Regarding the administration of intravenous potassium, the mean score for knowledge of nurses was 9.48±3.21, while mean score for practice was 10.85±2.04.