Tüberkülozlu hastalarda ELISA yöntemi ile serolojik tanı değerinin araştırılması
  1. Tez No: 40209
  2. Yazar: LEYLA ÖZKURT SAĞLAM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAL ARZU MİRİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Tübeıküloz hastalığı, Mycobacterium tuberculosıs'ın neden olduğu ve granülomatöz lezyonların karakterize kronik bakteriyel bir infeksiyondur. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de halen önemli sosyoekonomik ve tıbbi bir sorundur. Genel olarak akciğerleri tutar. Tedavi edilmediği takdirde kronik ve destrüktif lezyonlarla varlığını devam ettirir, ölümle bile sonuçlanabilir. Bu nedenle hastalığın erken tanısı ve düzenli tedavisi çok önemlidir. Hastalığın kesin tanısı, direk mikroskobik muayenede basilin görülmesi veya kültürde üretilmesi ile konulmaktadır. Direk mikroskobik muayenenin sensitivitesi düşük, kültürde üretilmesi ise ortalama 45 gün gibi bir süreyi almaktadır. Son yıllarda tüberküloz tanısında çabuk sonuç veren, ucuz, kolay uygulanabilir tanı yöntemleri üzerinde durulmaktadır. ELISA yöntemi de bunlardan biridir. Çalışmamızda, 62 ARB (Asidorezistan basil) pozitif, 17 ARB negatif, 14 BÇ (balgam çıkaramayan) tüberkülozla hasta ve 31 sağlıklı birey serumlarında, ELISA yöntemi ile Antijen 60 (A60)'a karşı IgG ve IgM antikorlarını araştırdık. 93 (3 î K, 62 E) kişiden oluşan hasta grubunda, 77 hastada PPD (purified protein derivative) testi pozitif, 16 hastada PPD testi negatif idi. 31 (11 K, 20 E) sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubunda, 1 2 olguda PPD testi pozitif, 1 9 olguda PPD testi negatif idi. IgG için cut-offl, cut-off2, cut-off3 değerlerine göre sırasıyla sensitivite % 84.9, % 80.6, % 77.4 saptanırken, spesifite her üç cut-off değeri için de % 93.5 olarak saptandı. IgM için, cut-offl, cut-off2, cut-ofB değerlerine göre sırasıyla sensitivite % 56.9, %54.8, %50.5 saptanırken, spesifite % 64.5, % 74. 1, % 77.4 olarak saptandı. PPD testi için sensitivite % 82.7, spesifite % 61.2 iken, direk mikroskobik muayenede ARB pozitifliğinin sensitivitesi % 67.7, spesifitesi % 100 olarak saptandı. Çalışmamızdan elde ettiğimiz bulgular ile, ELÎSA yöntemi kullanılarak A60'a karşı oluşan özellikle IgG yapısındaki antikorların saptanmasının tüberküloz tanısında yardımcı bir tanı yöntemi olabileceği kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
rv Tuberculosis is a chronic bacterial infection caused by mycobacterium tuberculosis and characterised by the formation of granulomas.The usual site of disease is lung. Since tuberculosis remains an important socioeconomical and medical problem throughout the world, especially in developing countries. In the absence of effective treatment, a chronic wasting course is usual and death ultimately supervenes in most cases. Early diagnosis and effective treatment is, therefore, very important. The definite diagnosis of tuberculosis is established when tubercle bacilli are identified by microscopic examination or yielded in culture media. However, the sensitivity of direct microscopic examination is low and isolation from clinical specimens usually requires approximately 45 days on classical media. Li recent years, serologic diagnostic techniques, particularly Enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA), has been increasingly used. ELISA method is inexpensive, easily performed and reproducible. In this study, we investigated IgG and IgM antibodies against Mycobacterium tuberculosis antigen 60 (A60) by ELISA method in 62 (ARB) positive sputum smear,17 (ARB) negative sputum smear, 14 unable expectoring patients and 31 healthy individuals. Of 93 patients (31 females,62 males), tuberculin (PPD) was positive in 77 and negative in 16 subjects. Of healthy group, PPD was positive in 12 and negative in 19 cases. While the sensitivity for IgG was 84.9 %, 80.6 %, 77.4 % with respect to cut-off 1,2 and 3 values, respectively the specificity was 93.5 % for all of the cut-off values.On the other hand, while sensitivity for IgM was 56.9 %, 54.8 % and 50.5 % and specificity was 64.5 %, 74. 1 % and 77.4 with respect to cut-off 1,2 and 3 values, respectively. While the sensitivity and specificity for PPD were 82.7 % and 61.2 %, sensitivity and specificity for ARB positivity were 67.7 % and 100 %, respectively. As a conclusion, in the light of these findings, the detection of particularîy IgG antibodies against A60 by ELISA may be helpful in the diagnosis of active tuberculosis.