Meme tümörlerinin benign-malign ayırımında mamografi, ultrasonografi ve renkli doppler görüntülemenin yeri
  1. Tez No: 40208
  2. Yazar: METE ÖZDİKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ BAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Çalışmamız, benign ve malign meme lezyonlarının ayırımında mamografi, ultrasonografi ve renkli Doppler görüntülemenin yerini belirlemek için yapıldı. Sonuçlar literatür bilgileriyle karşılaştırıldı. Meme lezyonu tespit edilen 52 kadın hasta mamografi, ultrasonografi ve renkli Doppler görüntüleme metodları kullanılarak incelendi, Kistik lezyonlar dışlanarak, solid lezyonların mamografîk, sonografik ve Doppler görünümlerine göre benign- malign ayırımı yapılmaya çalışıldı. Tümör içinde veya komşuluğundaki damar sayısı belirlendi. Her bir damarın Doppler spektrurnu karakterize edildi ve maksimum hız kayıtları yapıldı. Bütün olgular histopatolojik değerlendirmeye tabii tutuldu. İncelemeye alınan 52 hastanın mamografiyle 21'i, ultrasonografiyle 25'i ve renkli Doppler görüntüleme ile de 14'ii malignensi tanısı almaktaydı. Olgularımızın 31'i benîgn, 211 malign histopatolojik tanı aldı. Benian lezyonların % 32'sinde ve malign lezyonların % 86'sında kan akımı gösterildi. Lezyon büyüklüğü ile damar sayısı arasındaki ilişki anlamlı bulundu (r: 0.55).
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY A study was performed to determine the value of mammography, ultrasonography, and color flow imaging in differentiation between benign and malignant breast lesions. The results were compared with data in the literature. We examined 52 women patients with breast disease using these modalities. The cystic lesions were excluded from analysis. The solid lesions were characterised as benign or malignant on the basis of their mammographic, sonographic, and color flow imaging appearances. The number of blood vessels detected in or round of tumour was estimated, the Doppler spectrum for each vessel was characterised, and the maximum velocity was recorded. Histology was obtained in all cases. Of 52 women patients studied with mammography, ultrasonography, and color flow imaging when appropriate, subsequently 21, 25, and 14 received a diagnosis of probably malignant lesions. The histological diagnosis was benign in 31 cases and malignant 21 cases. Blood flow was demonstrated in 32% of benign lesions and 86% of malignant lesions. There was relationship between the size of lesion and the number of blood vessels (r:0.55).