Köpeklerde dijitoksinle akut zehirlenmelerde kolestiramin ve aktif kömürün koruyucu etkilerinin araştırılması
- Tez No: 40216
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER DEMET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Veteriner Hekimliği, Pharmacy and Pharmacology, Veterinary Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
6.Ö2ET Bu. çalışmada, köpeklerde dijitoksinin toksik dozda ağış yoluyla bir defa. uygulanması ile meydana getirilen toksi kasyonun azaltılması veya giderilmesinde k olestirami n v e a k t i f k ö m ü r ü n et k i n 1 i ğ i n i n belirle n m e s i amaçlandı. Çalışmada sağlıklı ve erişkin 9'u dişi 3'ü erkek olmak üzere İS adet sokak köpeği kullanıldı. Paraziter muayene sonucu gerekli görülenlere ivermektin uygulanması yapıldı» Köpekler kontrol ( 2'si erkek, 2'si dişi) »Grup 1 (3'ü dişi, l'i erkek) ve Grup S ( 4 dişi) o lam üzere üç gruba ayrı İdi » Kontrol grubuna sadece dijitoksin, Grup i 'e dijitoksin + kolestiramin ve Grup 2 ' ye dijitoksin -t- aktif kömür ağız yoluyla uygulandı. Dijitoksin 0,1 mg/kg canlı ağırlık dozunda bir def aş kolesti rami n 150 mg/kg CA dozunda 8 gün; aktif kömür 01g/kg CA dozunda S gün uygulandı» Kolestiramin ve aktif kömür, dijitoksin veri ldi kten sonra 12“saatten itibaren uygulanmaya başlandı » Her üç grupta bulunan bütün köpeklerin çalışma süresince klinik gözlemleri yapı İdi, bulgular tespit edi ldi Toksi kasyonda görülen başlıca belirtiler? titreme, halsizlik, kusma, uyku hali, inkordinasyon, işeme ve kalp atım saysında artış, solunumda hızlanma şeklindeydi» Her üç grupta da ilk dört gün içerisinde artı şla seyereden işeme; Grup l'de beşinci günden itiberan normale dönerken; Grup 2 'de ve Kontrol grubunda 6 »günden itibaren normale döndü. inkordinasyon ise kontrol grubunda58 5 gun süreyle devamlı görülürken; Grup 1 ve Grup 2 ' de 3 »günden sonra görülmedi» Gruplar arasında tau farkların dışında klinik bulgularda herhangi bir değişiklik saptanamadı ”EKG bulguları ş kontrol ve Grup S'de normal iken» Grup 1 ' de bir köpekte S. günde elde edilen elektrokardi- yogramda ST çökmeleri tespit edildi (Şekil l-a,b). Ser um d i j i t o k s i n d ü z ey i k o n t r o 1 g r ub una g ö r e Grup 1 ve Grup S'de önemli (P < 0,05) ölçüde düşük bulundu, Hematolojik ve biyokimyasal değerlerde gruplar arasında far klı lı k 1 sr gö z 1 end i ( Tab 1 o i - 1 Ö ) - Patolojik bulgular açısından kontrol ve gruplar arasında önemli farklar belirlenemedi (Resim 1-5).. Makroskobik bulgu olarak, kontrol ve gruplardaki bütün köpeklerde karaciğerin büyümüş olduğu, kenarlarının kütieştiği ve renginin solgunluğu dikkati çekti. Mikroskobik bulgulardan en fazla dikkati çeken kontrol ve Grup l'de Grup E 'den daha şiddetli seyreden yaygın hidroskobik vakuoler dejenerasyonlardı (Resim 1-5). Sonuç olarak elde edilen bütün bulgular nazara alındığında? Kontrol »Grup 1 ve Grup S arasında değerlen dirmeye alınabilecek bir farklılık görülmediğinden, toksik dozda di ji toksin ' in bir defa alınmasıyla meydana get i r i 1 en to ksi kasyonun azaltıl ması veya g i der i 1 mesi nde belirlenen doz ve sürede kol est i ramin ve aktif kömürünün yeterince etkinlik sağlamadığı görülmektedir» Bununla beraber, genellikle aktif kömürünün dijital zehirlen-59 melerinin hemen başlangıcında, ağız yoluyla kullanılması ile gli kozidlerin emilmesini kısmen önlediği, safra asitleri bağlayıcısı ko leşti ramini n de genellikle kalp gli kozidlerini n bir defadan daha fazla uygulandığı d i j i ta 1 i zasyon durum 1 ar ı nda gli ko z i d 1 er i n safra ile atıldıktan sonra enterohepati k dolanıma yeniden girmelerini engellemelerinden dolayı faydalı olabilecekleri bilinmek- fcecıır -¦
Özet (Çeviri)
60 7. SUMMARY This study was undertaken to evaluate the comparative effects of cholestyramine and activated charcoal on dogs with acut digi toxin toxicosis. For this purpose IS heaity and mature mix breed of dogs ( 9 female, 3 male) were used. The dogs in which parasitic examinations gave positive results were treated by anti parasitic drugs» Acut toxi cation was performed by given digi toxin at the dose of 0,1 mg/kg body weight as a single oral dose to all dogs» The dogs were divided into 3 groups [control grup, cholestyramine group (group 1) and activated charcoal gruop (group 2) 3 »While no treatment was applied on the control group of dogs, cholestyami ne at the dose of 150 mg/ kg body weight and activated charcoal at the dose of 1 g/kg body weight were respectively adminis trated to the group 1 and group E,i8 hours after digi- toxin administration at 8 hours intervals for 8 consec utive days» In all dogs, general observations, ECG, serum digi toxin concentrations, hematologic and biochemistry determinations, histopatologic findings were evaluated. Vomi ti ng, depression, tremors, rap i d respiration, i increased urination, incoordination, dehidration» and loss of weight were observed in all dogs» Two dogs (in control group and group 1) had abortus» At the ECB examinations, only one dog in group 161 had ST depression and the remaining dogs had no ECG ab no rma 1 i t i es. Serum digi toxin concentrations in the control group of dogs were significantly higher than that of group 1 and group S of dogs ( P< 0,05 ) Significant differences in some biochemical parameters were observed among the gruops during experiment» fiacroscopical ly « all dogs had enlarged pale livers withe the rounded edges» Microscopically» hidropic degenerations on tubulus collectivus epitels, hyalin cyl indi res in tubulus lumens and focal hyalin degenerations in myocardium were observed in all group of dogs. In conclusion, because there were no differences which were taken into consideration among the groups, the effects of both cholestyramine and activated charcoal in the acute digoxin toxi cation were not fount to be of benef i t »