Komplike gebeliklerde chlamydia infeksiyonunun yeri
  1. Tez No: 40215
  2. Yazar: IŞIK AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Son zamanlarda ; seksüel temasla bulaşan infeksiyonlar arasında chlamydia infeksiyonunun, prevalansının yüksek ve gebelikte morbitideye neden olduğu gösterilmiştir. Bölgemizdeki komplike ve nonkomplike gebelerde chlamydia infeksiyonu prevalansını bulmak amacıyla Ocak-Eylül 1994 tarihleri arasında Kadın Hastalıkları ve Doğum A.B.D. na başvuran 160 komplikasyonlu ve 60 komplikasyonsuz gebelerde EIA yöntemi ile cervikal chlamydia antijeni araştırıldı. Servikal chlamydia infeksiyonu prevalansı; A.imminensli gebelerde yüzde 3.5, S.abortuslu gebelerde yüzde 3.3, EDT'li gebelerde yüzde 2.6, EMR'li gebelerde yüzde 3.1, lUÖF'lü gebelerde yüzde 0 bulundu. Komplikasyonlu gebelikler ve klinik alt guruplarının infeksiyon prevalansı; kendi kontrol gurupları ile kıyaslandığında, aralarında istatistiki bir anlamlı fark bulunamadı. Bölgemizdeki chlamydia infeksiyonu prevalansı yabancı ülkelere kıyasla oldukça düşük bulunmuştur. Bu infeksiyondan korunmada tek eşliliğin çok önemli olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
bü SUMMARY Recently, it has been shown that the chlamidial infections would be higher incidence and morbidity in pregnancy among the sexually transmitted diseases. To determine of prevalance of chlamidial infections in complicated and noncomplicated pregnancies, we searched the cervical chlamidial antigen with EIA on 160 of complicated and 60 of noncomplicated pregnants in the department of obstetrics and gynecology between January and September 1994. The prevalance of cervical chlamidial infections is found in the rate of 3.5% in the A.imminence, 3.3% in the S. abortion, 2.6% in the premature labor, 3.1% in the PROM, 0% in pregnancy with inuteru death fetuses, respectively. The prevalance of infections of complicated pregnancies and it's clinic subgroups have shown no difference than the control groups statistically. The prevalance of chlamidial infections in our region has been found quite low than in the other countries of the world. As a result of this research, monogamy can be recommended as an effective way of protection against the above mentioned infection.