Tip 1 diabetes mellituslu hastalarda diabetik nefropatinin HLA-antijenleri ile ilişkisi
The relationship between diabetic nephropathy (DN) and human leukocyte antigens in patients with type 1 diabetes mellitus
- Tez No: 40231
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Diabetik nefropati patogenezinde HLA ile ilişkili genetik faktörlerin rolünü araştırmak amacıyla; diabet süresi 10 yıldan fazla olan, hipertansiyonu ve klinik proteinürisi bulunmayan Tip I diabetli 55 hastada üriner albumin ekskresyonu ölçümü ve HLA tayini yapılarak, başlangıç dönemde nefropatisi olan (nükroalbuminürik) ve olmayan vakalar HLA antijenlerinin sıklığı yönünden karşılaştırıldı. Üriner albumin ekskresyonu immünopresipitasyon yöntemi ile, HLA antijenleri ise standart NIH lenfositotoksisite tekniği ile tayin edildi. Tip I diabetli 55 hastanın 30'unda (%54.5) persistan mikroalbuminüri, 25'inde ise (% 45.45) normoalbuminüri tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Diabetic Nephropathy (DN) and Human Leukocyte Antigens in Patients with Type I Diabetes Mellitus. In order to investigate the role of HLA-related genetic factors in the pathogenesis of diabetic nephropathy, we determined urinary albumin excretion (UEA) and HLA-typing in 55 type I diabetic patients who have a duration of diabetes longer than 10 years and have no hypertension or clinical proteinuria, and compared patients with respect to frequency of HLA-antigens. UEA was determined by immunopresipitation assay and HLA-typing by standard microlymphocytotoxicity test Of 55 patients, 30 (54.5 %) had persistent microalbuminuria and 25 (45.5 %) normoalbuminüria. While no statistically significant difference was found in blood pressure, duration of diabetes and HbAlc levels between normoalbuminuric and microalbuminuric groups, HLA-A2 and B8 antigens were found to be significantly increased in microalbuminuric group compared with normoalbuminuric group.