Tip I ve tip II diabetes mellituslu hastalarda böbreklerdeki tübüler fonksiyon bozukluğunun bir göstergesi olarak kolinesteraz (ChE) miktarının saptanması
The Cholinesterase in the early diagnosis of tubular dysfunction in patients with type I and type II diabetes mellitus
- Tez No: 48434
- Danışmanlar: PROF.DR. MERAL TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
-61- VI. ÖZET Çalışmamızda 43 Tip II ve 14 Tip I diabetik hasta ile 57 sağlıklı bireyin idrar ChE / kreatinin, mikroalbümin, idrar Albumin / kreatinin, 24 saatlik idrar glukozu, kan ChE, Glukoz, HbAıC, üre, kreatinin, albumin, T. Protein düzeyleri tayin edildi. Grup A (A/K < 2 mg/mmol) = normalbüminürik ile Grup B (A/K > 2 mg/mmol) = albüminürik karşılaştırdığında hem idrar albümin / kreatinin hem de idrar ChE / kreatinin değerleri arasında sırası ile istatistiksel fark bulundu (p < 0.05). Grup B'de idrar albümin / kreatinin atılım oranındaki artış grup A'ya göre 8 kez, idrar ChE / kreatinin artışı ile 1.5 kez fazladır. Kontrol grubuna göre ise, sırası ile idrar Albümin / kreatinin oranı 17 kez, idrar ChE / kreatinin artışı ise 216 kez fazladır. Grup B'de kan HbAıC düzeyi ile idrar ChE / kreatinin atılımı arasında pozitif bir korelasyon bulunmuştur (r = 0.43) p < 0.05). İdrar mikroalbüminüri ile idrar ChE / kreatinin atılımı arasında da pozitif bir korelasyon bulunmuştur (r = 0.34) (p < 0.05). Elde edilen bu sonuçlar ile diabetik nefropatinin erken teşhisinde idrar ChE / kreatinin atılım oranının mezenşimde olan değişiklikleri gösteren önemli bîr parametre olabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
-62- VII. SUMMARY In our study urine ChE/creatinin, microalbümin, urine, albumin- creatinin, urine glucose for 24 hours, blood ChE, glucase, HbAiC, urea, creatinin, albumin, T. protein levels of 43 patients with type II diabetic, 14 patients with type I diabetic and 57 healthy subjects were measured. The was statiscally difference between Group A (A/K ^ 2 mg/mmol) = normalbuminuric and Group B (A/K > 2 mg/mmol) = albuminuric in terms of urine albumin/creatinin and urine ChE/creatinin levels (p < 0.05). Urine albumin/creatinin excretion rate and urine ChE/creatinin excretion rate were increased in Group B in comparison with Group A 8 fold and 1.5 fold respectively. Also albumin/creatinin and urine ChE/creatinin rates were increased in comparison with control group 17 fold and 216 fold respectively. There was a positive correlation between HbAiC levels and urine ChE/creatinin excretion (r = 0.43) (p < 0.05). Also there was a positive correlation between urine microalbümin and urine ChE/creatinin excretion (r = 0.34) (p < 0.05). From these results we think that urine ChE/creatinin excretion rates may be good parameter to show mesenchymal changes in diabetic nephropathy.