Omurga tüberkülozunun tedavisinde radikal debridman ve anterior spinal füzyon
Radical debridement and anterior spinal fusion in the treatment of spinal tuberculosis
  1. Tez No: 40232
  2. Yazar: DAVUT KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
107 ÖZET 1984-1994 yılları arası, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında, omurga tüberkülozu tanısı konulan ve değişik yöntemlerle tedavi edilen 127 olgudan 69'unda, radikal debridman ve anterior spinal füzyon uygulanmış, olgular ortalama 3,2 yıl (9-120 ay) takip edilmişlerdir. Olgularımızın %56,5'u kadın, %43,5'u erkek olup, en küçük yaş 2, en büyük yaş 65, ortalama yaş 28,2 yıldır. Hastalığın en sık alt torakal bölgeyi tuttuğu gözlenmiş olup, 18 olguda (%26,1) nörolojik belirtiler saptanmıştır. Sonuçlar İngiliz Tıbbi Araştırma Konseyi ile Malawski ve Mirovski'nin kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Buna göre olguların 66'sında (%95,7) iyi, 1'inde (%1,4) yeterli, 2'sinde (%2,9) kötü sonuç elde edilmiştir. Bir olgu hariç diğerlerinde nörolojik belirtiler düzelmiştir. Ameliyat sonrası 9 olguda (%20,4) kifoz açısı ortalama 25,2 derece artış göstermiştir. Sonuçlar göz önünde tutulduğunda, bu ameliyat yönteminin omurga tüberkülozunun tedavisinde, günümüzde halen en geçerli tedavi yöntemi olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
108 SUMMARY RADICAL DEBRIDEMENT AND ANTERIOR SPINAL FUSION IN THE TREATMENT OF SPINAL TUBERCULOSIS In this study, radical debridement and anterior spinal fusion were performed in 69 of 127 patients diagnosed as spinal tuberculosis to investigate the effectiveness of this treatment in the Department of Orthopaedics and Traumatology of Atatürk University Medical School, between 1984-1994 years. The cases were followed up with an average period of 3,2 years (9-120 months). Of these cases, 56,5 % were females and 43,5 % males. The average age was 28,2 years, ranging from 2 to 65 years. It was. observed that the disease was most frequently located in lower thoracal region and 18 cases (26,1 %) showed neurological symptoms. The results were evaluated according to Malawski-Mirovski and British Medical Research Council criteria. Favourable result in 66 patients (95,7 %), adequate result in 1 (1,4 %) and unfavourable result in 2 patients (2,9 %) were obtained. Neurological symptoms were improved postoperatively in all patients except one case. After operation, the angle of kyphosis increased with an average 25,2°. As a conclusion, it was concluded that this operation is still the most effective treatment method in the therapy of spinal tuberculosis.