Ciddi koroner damar hastalığı olan hastalarda antegrad ve kombine kardioplejinin karşılaştırılması
- Tez No: 40239
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma hastanesi Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğinde kasım 1993- nisan 1994 tarihleri arasında, proksimal ve kritik darlığı olan koroner hastalarında antegrad ve antegrad/retrograd kombine kardiopleji uygulamalarının myokardial korumadaki etkileri postoperatif olarak karşılaşunlmıştır. Aorta-koroner bypass ameliyatı uygulanacak vakalardan 40 tanesi randomize olarak seçildi. 20 vakada antagrad/retrograd kombine (Grup 1), 20 vakada antegrad (Grup 2) olarak kardiopleji verilmiştir. Vakalar hemodinamik olarak karşılaşunlmıştır. Her iki grupta yaş, medikal problemler, koroner arter hastalığını yaygınlığı, total pompa ve kross klemp süreleri, greft sayılan ve hipotermi seviyesi yönlerinden benzerdi. Hemodinamik ölçümler preoperatif ve postoperatif 2,4,12,24 saatlerde yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of antegrade and antegrade/retrograde combined cardioplegia in myocardial protection, in patient with proximal critical coronary artery stenosis; who have undergone coronary bypass surgery were investigated postoperatively between november 1993- april 1994 at the Atatürk University Research Hospital Cardiovascular Surgery Department. The randomly choosen patients were divided into two groups, in which the Group 1 received antegrade/retrograde combined cardioplegia^: 20) whereas Group 2 (n:20) received antegrade cardioplegia only. The cases are compered hemodinamically. The two groups were similar with respect to age, male to female ratio, associated medical problems, extent of coronary artery disease, mean preoprrative ejection fraction, pump time, aortic cross-clamp time, number of grefts per patient and level of hypothermia. Hemodinamic measurements were made preoperative and 2, 4,12,24 hours after operation. The cases in Group 1 showed significantly better hemodinamic performance postoperatively.