Arteriyel oklüziv hastalığı olan hastalarda homosistein, von willebrand faktör, fibrin, CRP, kollesterolün diagnostik değeri
Homocystein, von willebrand factor (vwf), fibrin, C-reactive protein (CRP) and diagnostic value of cholesterol in patients with arterial occlusive disease
  1. Tez No: 315845
  2. Yazar: NURHAYAT BİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. TUĞRUL KURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bircan, N. ?Arteryel Okluziv Hastalığı Olan Hastalarda Homosistein, Von Willebrand Faktör, Fibrin, CRP, Kolesterolün Diagnostik Değeri? Kalp Damar Cerrahi Uzmanlık Tezi. Eskişehir.2012. Arteriyel oklüziv hastalıklar günümüzde ciddi mortalite, morbidite oluşturan ve tedavisi icin önemli harcamaların yapılması gereken patolojilerdir. Hastalığın erken ve doğru teşhisi mevcut bu negatif etkileri ortandan kaldırmaktadır. Bu amaçla çalışmamızda arteriyel oklüziv hastalığı olduğu bilinen yaşları 58 ile 80 arasında değişen (ort.72.80) 20 hasta ile yaşları 55 ile 80 arasında değişen (ort. 69.46) koroner anjiyografide tıkayıcı lezyon saptanmayan ve klinikte oklüziv hastalığa ait bulgu izlenmeyen 15 kontrol hastasının kan homosistein, vWF, fibrinojen, CRP ve kolesterol değerleri ölçüldü ve gruplar arasında fark olup olmadığı irdelendi. İstatistiksel analiz için SPSS for Windows 10.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Bircan, N. ?Homocystein, Von Willebrand Factor (vWF), fibrin, C-reactive protein (CRP) and diagnostic value of cholesterol in patients with Arterial Occlusive Disease? Eskişehir Osmangazi University, Faculty of Medicine, Cardiovascular Surgery Specialization Thesis, Eskisehir, 2012. One of the serious causes of mortality and morbidity, Arterial Occlusive Disease requires significant expenses for treatment. Early and right diagnosis eliminates the adverse effects of the disease. The aim of this thesis was to measure homocystein, vWF, fibrinogen, CRP and cholesterol values in 20 patients with arterial occlusive disease aged 58 to 80 (mean age 72.80) and in 15 asymptomatic patients in the control group aged 55 to 80 (mean age 69.46) undetected space-occupying lesion in coronary angiography and to investigate the differences between the groups. SPSS for Windows 10.0 program was used for statistical analysis.