Çocuklarda görülen ayak problemleri ve heredite ile ilişkisi üzerine bir çalışma
Correlation of foot deformities with heredity in children
- Tez No: 40257
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. SAADET OTMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Ayak deformiteleri, çocukluk çağında en sık görülen kas-iskelet patolojilerinden birisidir. Erken tanı ve tedavi, gelişebilecek daha ciddi problemleri önlemek için büyük önem taşır. Çocukluk çağında görülen ayak deformitelerinin görülme sıklığını ve kalıtımla ilişkisini araştırmak amacıyla; İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı ve Malatya îli, Îlk-Orta dereceli okullarda epidemiyolojik bir çalışma yapılmıştır. Çalışmamız, basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 221 öğrenci ve bunların yakın akrabalarından oluşan toplam 1105 olgu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmamıza Nörolojik kökenli ve kas kuvvet dengesizliğinden kaynak lanan ayak deformitelerine sahip olgular dahil edilme miştir. Değerlendirmeler sonucunda; 156 olguda bilateral pes planus deformitesi (%14.11), 2 olguda bilateral ön ayak va rus deformitesi (%0.18), 10 olguda bilateral ön ayak valgus deformitesi (%0.90), 2 olguda bilateral arka ayak varus de formitesi (%0.18), 37 olguda bilateral arka ayak valgus deformitesi (%3.34), 2 olguda bilateral çekiç parmak defor mitesi (%0.18) ve 37 olguda bilateral halluks valgus defor mitesi (%3.34) saptanmış, 859 olguda ise(%77.73), ayak ve ayak bileği deformitesi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Foot deformities constitute one of the most common musculoskeletal pathologies seen in childhood. Early diagnosis and treatment of these deformities is essential in order to prevent the child from more serious problems. We conducted an epidemiologic study in İnönü University of Physical Medicine and Rehabilitation Department to find out the prevalance of foot deformities among primary and secondary school students in Malatya and to investigate its relation with heredity. Totally 1105 subjects, consisted of 221 randomly chosen students and their close relatives, participated in this study Subjects with foot pathologies secondary to neurologic disorders or muscle inbalance were excluded. Clinical examination revealed bilateral pes planus in 156(14.11%), bilateral forefoot varus deformity in 2(0.18%), bilateral forefoot valgus in 10(0.90%), bilateral hindfoot varus deformity in 2(0.18%), bilateral hindfoot valgus deformity in 37(3.34%), bilateral hammer toe deformity in 2(0.18%) and bilateral hallux valgus deformity in 37(3.34%) cases. In 859 cases (77.73%), there were no foot and ankle deformity.