Resource sharing and distributea services for local area networks
  1. Tez No: 4027
  2. Yazar: HAYDAR SELBEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET R. TOLUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
YEREL ALAN A?LARINDA OLANAK PAYLAŞIMI VE DA? IT I K HİZMETLER Selöes, Haydar Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bolumu, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi, Yard. Doç. Dr. Mehmet R. Tolun 209 Sayfa, Kasım 1988 02ET Bu tezde, yerel alan ağlarında olanakların paylaşımı ve dağı ti k hizmetler sunulmaktadır. Tartışmalar, daha çok yerel ağda hizmet eden ile bu hizmeti alan arasındaki etkileşim üzerindedir. Çeşitli hususlara beraberinde getirdikleri sorunlar ile birlikte işaret edilmektedir. Yerel alan ağlarının özelliklen ve olanakların paylaşımına olan yaklaşımlar özetlenerek, her bir yaklaşım tek tek incelenmektedir Hizmet ve hizmet isteği fikirleri kullanılan olanak paylaşımı mekanizmasına göre tartışılarak bu tür sistemlerde ne anlama geldiği anlatılmaktadır. Yerel alan ağlarındakı“ olanak ”fikri muhtelif seçeneklerle sunulmaktadır. Son olarak, kayıt kilitlenmesi ve erişim haklan üzerinde durularak, veri paylaşımının etkilerim benzetim yoluyla gösteren bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Hizmet alan, Dağı tık dosyalama sistemi. Dağıtık Hizmet, Yerel Alan Ağı, İşlem Göçü, Olanak paylaşımı.
Özet (Çeviri)
RESOURCE SHARING AND DISTRIBUTED SERVICES FOR LOCAL AREA NETWOKS Selbes, Haydar Faculty of Engineering >epartment of Computer Engineering, MS Thesis Supervisor: Asst.Prof.Dr Mehmet R. Tolun 209 Pages, November 1988 ABSTRACT in this thesis resource sharing and distributed services for a loca] area network (LAN) are presented. The present discussion is especially based on server and client interaction within a LAN. The ideas about various issues are pointed out together with their respective problems The characteristics of local area networks and the approaches to resource sharing are outlined and each approach is examined individually. The concepts of service and service request are discussed according to the resource sharing mechanism and pointed out what they mean in these systems. The resource concept is presented with the number of choices in LANs Finally, a computer program has been developed to simulate the effects of data sharing by concentrating on access rights and record locking. KEYWORDS : Client, Distributed File System, Distributed Service, LAN, Process Migration, Resource Sharinq.