The Structure of employment in manufacturing industry according to the regional characteristics
  1. Tez No: 4028
  2. Yazar: GÜNEŞ COŞKUN YÖRÜKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDA ERAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET İmalat sanayisinde İstihdam yapısının bölgelere göre farklılaşması COŞKUN, Güneş Yüksek Lisans Tezi, Bölge Planlama Bölümü Tez Yöneticisi: Assist. Prof.Dr. Ayda ERAYDIN Haziran, 1988, Sayfa Ülkenin ekonomik gelişimi, sanayi ve istihdamın yapısı ile çok yakından ilişkilidir. Bu nedenle bu çalışmada istihdamın yapısını genelde ve imalat sana yinde bölgesel ve il bazında incelemektedir. Bu açıdan Türkiye'nin bölgesel sanayi gelişimi ve sanayinin yapısı tanım lanmaktadır. Sayısal analizler toplam çalışanların ve imalat sanayinde çalışanla rın meslek, cinsiyet, yaş, eğitim derecesi ve statülerine göre yapılmıştır. İmalat sanayindeki istihdam yapısının, mekanda farklılaşması analiz edil miş ve il bazında istihdamdaki farklı karakterlerin farklılaşmaları sorgulanmıştır. Sonuç olarak analatik çalışma son 10-15 yılı kapsayan bir periodda ima lata çalışanların kompozisyonunun bölgelerde farklı bir dağılım yaptıkları ve özel likle gelişmiş ve gelişmemiş bölgelerde farklılaşmanın belirginleşmesi ortaya çık mıştır. Ancak yeni sanayileşen illerde işgücü karakterinde ve kompozisyonunda önemli değişmelerin olduğu gözlenmektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE STRUCTURE OF EMPLOYMENT IN MANUFACTURING INDUSTRY ACCORDING TO THE REGIONAL CHARACTERISTICS COŞKUN, Güneş M.S. in Regional Planning Supervisor: Assist. Prof. Dr. Ayda ER AYDIN June, 1988, Pages Economic development of a country has close relations with industry and the labour market characteristics. Hence, this study aims at the analysis of the stucture of the labour market in general and in manufacturing industry at the regional and provincial basis. In this regard the regional industrial development of Turkey and the structure of industry have been identified. Emprical analyses are made according to the occupation, sex, age, education level and status of the working force both for the total working population and for the manpower in the manufac turing industries. The spatial variations of the different characteristics of the manufacturing employment has been analyzed, and the question whether there are significant variation among the provinces in terms of different determinants of labour became the major point of analyses. As a result, of the analytical studies that covers the last 10 to 15 years period shows that the manufacturing employment has grown at differentiated rates in different areas, and the composition of labour have same differences arnon^ the various regions, especially between advr.r.-ed and If.ss developed âftHS, But in the newly industrializing provinces there is an important shift in the labour characteristics and composition at the same time. Ill