İlerlemiş periodontal hastalığı olan kişilerde periodontal tedavinin dişeti cep sıvısı ve serum aspartat aminotransferaz emzim aktivite düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesi
The Effect of periodontal treatment on the gingival crevicular fluid and serum aspartate aminotransferase enzyme activity levels in patients with advanced peirodontal disease
  1. Tez No: 40273
  2. Yazar: NUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERİHA ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
52 ÖZET Periodontitis, dişleri destekleyen dokuların iltihabı sonucu bağ dokusu ve alveoler kemikte yıkımla karakterize bir hastalıktır. Periodontal hastalık epizodik olarak tekrarlayan şiddetlenmelerle seyretmektedir. Hastalığı teşhis etmek ve etkin tedavi planı oluşturabilmek için aktif ve inaktif devreleri belirlemek gerekmektedir. Bu devrelerin saptanması için de objektif diagnostik testlere ihtiyaç vardır. Dişeti cep sıvısı (DCS), içerdiği ürünler nedeniyle periodontal hastalıkların gelişimi ve ilerleyişinin değerlendirilmesinde sıklıkla kullanılan bir teşhis aracıdır. Aspartat aminotransferaz (AST), varlığı DCS'nda da gösterilmiş olan sitoplazmik bir enzimdir. Enzimin ekstraselüler ortamda görülmesi hücre nekrozunun belirleyicisidir. Bu görüşlerin ışığı altında çalışmamız; ileri periodontal hastalığa ve periodontal cerrahi gereksinimine sahip 17 hasta ile periodontal açıdan sağlıklı 17 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. AST aktivite düzeyleri DCS ve serumda tedavi öncesi, cerrahi içermeyen ve cerrahi tedavi aşamalarını takiben belirlenmiştir. Elde edilen değerler sağlıklı kontrol grubu ile de karşılaştırılmış ayrıca klinik parametreler ile ilişkileri incelenmiştir. Periodontitis grubunda DCS AST düzeyi kontrol grubundan önemli ölçüde yüksek bulundu. Cerrahi içermeyen ve cerrahi tedavi aşamalarını takiben belirlenen DCS AST düzeylerinde de azalma saptandı. Bu veriler, enzimin iltihabi hastalık durumunda cep içinde lokal olarak üretilmiş olabileceği ve başarılı konvansiyonel tedavi sonrası kontrol değerlerine yaklaşabileceği şeklinde yorumlanabilir. Ayrıca DCS AST enzim düzeylerinin serum değerlerinden daha yüksek bulunması da bu görüşü destekler niteliktedir.53 Hem periodontitis hem kontrol grubunda cep derinliği ve GI ile DCS AST değerleri arasında pozitif bir ilişki saptanırken, PI ile enzim düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Sonuç olarak, AST periodontal hastalık aktivitesinin saptanmasında bir indikatör olarak kabul edilebilir ve hastalık patogenezi hakkında bilgi verebilir.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY Periodontitis is characterized by destruction of connective tissue and alveolar bone, as a result of the inflammation. The disease has an episodic pattern with active tissue destruction phase followed by inactive phase where no signs of destruction is evident. The determination of active and inactive phase is essential in diagnosis and treatment of periodontal disease. For this purpose objective diagnostic tests are required. Gingival crevicular fluid (GCF) is widely used as a diagnostic source of periodontal pathogenesis due to it's content. Aspartate Aminotransferase (AST) is a cytoplasmic enzyme present in GCF. The determination of enzyme in extracellular environment is always considered as an indicator of cell necrosis. The present study was conducted on a total of 34 subjects. Seventeen of them were patients with periodontal disease who were in need of periodontal surgery. The control group consisted of 27 subjects with no apparent periodontal pathology. AST enzyme activity levels were determined in GCF and serum samples during non-surgical phases of periodontal therapy. Enzyme levels were compared with the healthy subjects. Also correlation between clinical parameters and enzyme levels were evaluated. In the patient group GCF AST level was significantly increased when compared to the control group. GCF AST levels showed a significant decrease during non-surgical and surgical treatment. These findings may suggest a local production mechanism for the enzyme within the periodontal pocket during disease process and also may suggest that following conventional treament enzyme levels decrease and reach approximately to the levels of healthy subjects. The finding that GCF contained higher AST levels when compared to serum samples, also support this concept.55 In both of the groups while GCF AST levels demonstrated a positive correlation with mean pocket depth and GI scores, no correlation could be determined when PI scores and enzyme activity levels were concerned. Consequently, AST can be concerned as a reliable indicator in the determined of periodontal disease and may help in a better understanding of the pathogenesis of periodontal disease.