Gençlerin kuracakları ailelere ilişkin rol beklentilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 40275
  2. Yazar: ZEYNEP ÇOPUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRAN ŞAFAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Ana Bilim dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
93 7. ÖZET Araştırma, gençlerin gelecekte kuracakları aile hayatlarına ilişkin rol beklentilerinin neler olduğunu belirlemek, cinsiyet ve annenin çalışma durumunun rol beklentilerine olan etkisini incelemek, araştırma sonuçlarına göre gençlere, ailelere ve eğiticilere önerilerde bulunarak daha iyi bir aile hayatı kurmalarına yardımcı olmak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma Ankara'da bulunan üç farklı üniversitenin lisans düzeyindeki fakülte ve yüksek okullarında okuyan basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 300 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırma verileri, daha önce yapılan araştırmalara dayanılarak geliştirilen anket formuna bağlı kalınarak, araştırmacı tarafından deneklerle yüzyüze yapılan mülakatlar sonucu toplanmıştır. Araştırma kapsamına alınan denekler sınıflardan eşit olarak alınmaya çalışılmıştır. 1. ve 2. sınıflardan 74'er, 3. ve 4. sınıflardan ise 76'şar öğrenci alınmıştır. Deneklerin %34.3'ü5, %32.0'ı4, %29.3'ü6 vedahafazla, %4.4'ü ise 3 kişilik aileye sahiptir. Araştırmaya alınan deneklerin %60.0'ı 3 ve daha fazla, %35.3'ü 2, %4.7'si ise 1 çocuklu aileye sahiptir. Deneklerin anneleri arasında ilk öğrenim görmüş olanlar (%26.7), babaları arasında ise yüksek öğrenim görmüş olanlar (%39.7) yüksek orandadır. Araştırma kapsamına giren deneklerin ailelerinde önemli konularda karar verirken en94 fazla (%40.0) tüm aile bireylerinin ortak kararverdiği saptanmıştır. Kızların ailelerinde en fazla anne ve baba birlikte karar vermekte (%41.3), erkeklerin ailelerinde ise en fazla tüm aile bireyleri ortak kararvermektedir(%40.7). Bu konuda kızlarla erkekler arasındaki fark anlamlıdır (P0.05), aileyi temsil etmek, toplumdaki yerini belirlemek (%45.7), ailenin önemli konularda kararını belirlemek (%37.6), ailedeki iş bölümünü belirlemek (%33.4) (P0.05),%52.3'ü aileyi temsil etmek, toplumdaki yerini belirlemek, %53.3'ü ailenin önemli konularda kararını belirlemek, %42.7'si ailedeki iş bölümünü belirlemek (P0.05), %44.1'i çocuklara bakmak rollerinin kadın ve erkeğin, %39.8'i ailenin güven ve korunma ihtiyacını karşılamak rolünün erkeğin, %61.8'i aile içi uyumu ve huzuru sağlamak, %56.0'ı ailenin sosyal ilişkilerini düzenlemek, %53.0'ı aileyi temsil etmek, toplumdaki yerini belirlemek, %54.4'ü ailenin, önemli konularda kararını belirlemek, %51.4'ü ailedeki iş bölümünü belirlemek (P>0.05), %53.0'ı ev işlerini yapmak rollerinin tüm aile bireylerinin olması gerektiğini belirtmektedirler. Annesi çalışmayanların %43.1'i ailenin geçimini sağlamak, %60.0'ı aile bütçesini yönetmek,%40.5'i ailedeki iş bölümünü belirlemek, %48.2'si çocuklara bakmak rollerinin kadın ve erkeğin, %50.9'u aile bütçesine katkıda bulunmak, %56.0'ı aile içi uyumu ve huzuru sağlamak, %52.6'sı ailenin sosyal ilişkilerini düzenlemek, %52.1 'i aileyi temsil etmek, toplumdaki yerini belirlemek, %53.0'ı ailenin önemli konularda kararını belirlemek rollerinin tüm aile bireyleri için aynı,%37.5'i eşit oranlarda ev işlerini yapmak rolünün tüm aile bireylerinin ve kadının rolü olması gerektiğini belirtmektedirler. Araştırma kapsamına alınan gençlerin %47.7'si“eğer aramızda bir fikir ayrılığı olursa nerede yaşayacağımıza ben karar veririm/ kocam karar verecektir”ifadesiyle aynı fikirde olmadıklarını belirtmektedirler. İfadeyle aynı fikirde olmayan kızlar (%52.0) erkeklerden97 olmadıklarını belirtmektedirler. İfadeyle aynı fikirde olmayan kızlar (%52.0) erkeklerden (%43.3) daha yüksek orandadır (P0.05). Deneklerin %49.3'ü“eşim ve ben ev işlerini kişisel ilgi ve yeteneklere göre paylaşacağız”ifadesiyle aynı fikirdedir? Kızların (%52.0) ve erkeklerin (%46.7) her ikisinde de aynı fikirde olanlar daha fazladır (P>0.05). Gençlerin %33.7'si“kadın için en önemli rol, annelik rolüdür”ifadesi yle aynı fikirdedir. Her100 iki cinste de (kızlarda %37. 3 erkeklerde %30.0) aynı fikirde olduğunu belirtenlerdaha fazladır (P>0.05). Araştırma kapsamına alınan deneklerin %66.3'ü“erkek, erkek çocuğuyla olduğu kadar kız çocuğuyla da ilgilenecektir”ifadesiyle kesinlikle aynı fikirdedir. Her iki cinste de (kızlarda %66.7, erkeklerde %66.0) kesinlikle aynı fikirde olanlar daha fazladır (P>0.05). Gençlerin %40.0'ı“erkeğin çocuklara karşı en büyük sorumluluğu onlara iyi bir hayat ve güzel bir ev sağlamaktır”ifadesiyle kesinlikle aynı fikirdedir. Kızlarda (%36.0) ifadeyle aynı fikirde olduğunu belirtenler, erkeklerde (%59.3) ise kesinlikle aynı fikirde olduğunu belirtenler çoğunluktadır (P0.05). Araştırma kapsamına alınan deneklerin %46.0'ı“kadın evlendikten sonra öğrenim hayatını unutup evde oturmalıdır”ifadesine kesinlikle karşıdır. Kızlarda (%56.7) kesinlikle karşı olduğunu belirtenler erkeklerde ise (%48.0) aynı fikirde olmadığını belirtenler daha fazladır. Gençlerin %52.0'ı“eğer kadın yemek, dikiş, ev ve çocuk bakımı gibi işleri becerebiliyorsa başka bir eğitime ihtiyacı yoktur”ifadesine kesinlikle karşıdır. Kızlarda (%64.0) kesinlikle karşı olanlar fazla iken, erkeklerde (%48.0) aynı fikirde olmayanlar daha fazladır. Araştırma kapsamına alınan gençlerin, %47.7'si“eğer kadın çalışmayacaksa üniversite bitirmesine gerek yoktur”ifadesine kesinlikle karşıdır. Kızlarda (%58.0) kesinlikle karşı olanlar fazla iken, erkeklerde (%47.3) aynı fikirde olmayanlar daha fazladır (P0.05).
Özet (Çeviri)
103 8. SUMMARY This research has been planned and done to determine the role expectations of young people abot their future family lives, to find out the factors which effect these expectations, and due to the results of the research, to advise young people, families and educators to help establish better family lives. The research has been done on 300 students which were chosen by simple for tuitous sampling method from the faculties and high schools with a four year education of three different universities in Ankara. The research's data has been obtained by being dependent on the inquiry form which was developed from the previous researches, as a result of the researchers face to face interviews with the students. Most of the students families have 5 member 3 of which are children. While most of the mothers have only primary education, most of the fathers have higher education (college education). In the majority of the young people's families, the determination on significant issues are taken by all the family members. (40.0 %) difference between the sexes of the young people is meaningful, but the mothers having job or not is not effective in this subject. In the students families there are some traditional approaches in doing housework and babysitting, however, a modern approach can be noticed in other roles.104 Both of the sexes believe that women should work in order to have their economic freedom. According to these young people, important decisions of the family should be made by the equal participation of the family members. Sex factor and the mothers working doesn't affect their idea on this issue. Both sexes have modern ideas on particular roles in the family. However, when compared tomales seem to females have more treditional ideas about organizing the family budget, providing security and protection to the family members doing housework and looking after the children. Who will take which or the most important role in the family which will be established in the future is not affected by the mothers working. According to the results of the expressions indicating the role expectations in the families of the families of the young generation; it has occured that the opinions are around the equality about housework, works outside and running the whole house. But also it is obvious that there are some differences between the sexes. Most of the male interviewers think that the housework should be the duty of the female part of the family. Although the answers given to the questions generally show an attitude of equality, when specialized occupations are on occassion it may change. For example; cooking and cleaning must be the duty of female but gorening or repairs must be the duty of male. Besides, male interviewerthinkthat earning money is also under the responsibility of male. This shows a traditional way of acting. About the educational situation, education is believed to be necessary for both members of the sexes. Attending at the university is accepted possible after marriage. Personality and social activities seem as important as earning money. Dealing with social activities and social changes can be equal when responding active.105 Growing up the children should be the duty of parents together. But traditional way of thinking comes across only when the father wants a higher wel of life for his family or children. Most of the interviewers agree in the equality about the personal freedom and freedom in making decisions that authority includes. But most of the male interviewers still believe that they may use authority per instance when the wife wants to go out at night. In spite of this, they think the wifes should be well-informed about everything that concerns family.