Bilkent Üniversitesi erken müzik eğitimi programına devam eden 48-56 aylık çocukların müzik becerilerinin gelişiminin incelenmesi
  1. Tez No: 40276
  2. Yazar: MELTEM ERDEMLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMİHAN ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu araştırma erken müzik eğitimi programına devam eden, 48- 56 aylık çocuklara müzik becerüerinin kazandırılmasında müzik eğitimi uygulamalarının etkisinin incelenmesi amacı ile planlanıp yürütülmüştür. Araştırmaya 1995 yılında Bilkent Üniversitesi, Erken Müzik Eğitim Programına devam eden, yaşları 48 ay ile 56 ay arasında değişen, 34 kız, 29 erkek olmak üzere toplam 63 çocuk deney grubunu, anaokuluna devam eden 31 kız, 30 erkek olmak üzere toplam 61 çocuk ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırma ön test-eğitim-son test düzeninde yürütülmüştür. Eğitim aşaması toplam altı aylık bir program şeklinde düzenlenmiştir. Toplanan verilerin istatistiksel analizinde bazı tablolarda bağımlı örneklerde iki eş arasındaki ortalama farkın önemlilik testi bazı tablolarda ise bağımsız örneklerde iki eş arasındaki ortalama farkın önemlilik testi kuUamlmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research study has been carried out with the purpose of investigating the effect of musical training in the acgusition of musical skills of 48 to 56 month children who attend the Early Musical Training Program. The experimental group consisted of 63 children (34 female, 29 male), whose age range between 48 months and 56 months and who attended the Early Musical Training Program. The control group consisted of a total of 61 children (31 famele, 30 male) of the same age range attending kindergarten. In this study pre-test and past-test were administered to both groups in order to evaluate the effect of the 6 month treatment program given to the experiental group. Regarding statistical procedures two significance tests were applied; one measuring the performance of one pair of children for dependent samples, and one measuring the performance of the same pair for independent samples. According to the data obtained musical traininig was significantly effective on the development of rhytmic abilities, specifically, beat & tempo (p < 0.05). It was also found that musical traininig played an important role in the development childrens ability to keep in tune with a melody whose tempo often changes (p < 0.05). 108Another development observed in the experimental group children was the ability they displayed when repeating a rhythmic pattern using a musical instrument (p < 0.05). It was also seen that musical traininig helped children to improve the skill of playing Orff Instruments in tune with a familiar melody (p < 0.05). The results also indicate that there was a significant difference between experimental & control group children in terms of their skill in accompanying musical tunes with bodily movements and dancing (p > 0.05). Another significant development seen in the group is the skill of producing short melodies. The difference between pre-test & post test results indicates that the experiments group children developed the skill of improvising lyrics to given melody (p < 0.05). The study also indicates that singing is one skill in which the experimental group children showed considerable progress (p < 0.05). It was found that the target group children have improved their ability to recognize whether a given note compribes a single one or more (p < 0.05). Among the sample group a significant difference was found between the ability of repeating short tunes of the control group children and tat the experimental group (p < 0.05). In the light of this study, it can be suggested that there is a need to raise the awareness of pre-schooî educators. Also, activities relating to the enhancement of audial memory should be increased in educational programs. 109Further studies in this particular field need to be done and opportunities should be created for educators to interact and keep up to date with recent developments. Basiders, musical education should find support not only within pre-school institutions but also through educational seminars that need to be organized so as to reach parents who apparently lack awareness in this respect. This is how musical traininig will receieve the due esteem. 110