37-72 Aylar arasındaki ileri derecede işitme özürlü çocukların motor gelişimi ile ilgili becerilerinin incelenmesi
The Investigation of the motor development abilities of 37-72 months old children with profound hearing loss
- Tez No: 40286
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERVET BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Home Economics, Child Health and Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
57 ÖZET Bu araştırma 37-72 aylar arasındaki ileri derecede işitme özürlü çocukların motor gelişimi ile ilgili becerilerinin incelenmesi amacı ile planlanmış betimsel nitelikte bir araştırmadır. Elde edi len veriler yüzde değerler ve grafikler kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu Kemal Yurtbilir Anaokulu ve İlköğretim Okuluna devam eden 37-72 aylar arasındaki ileri dere cede işitme özürlü 30 çocuk ve Hacettepe Üniversitesi Kulak- Burun-Boğaz Bölümü Eğitim Odyolojisi Ünitesine devam eden 37- 72 aylar arasındaki ileri derecede işitme özürlü 25 çocuk olmak üzere toplam 55 çocuk oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Portage Erken Çocukluk Dönemi Eğitim Programı Kontrol Listesinin Motor Gelişim bölümü kul lanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde; ileri derecede işitme özürlü çocukların motor becerilerinin Portage Erken Çocukluk Dönemi Eğitim Prog ramı Kontrol Listesine göre (bazı beceriler dışında) yavaş gelişmekte olduğunu göstermektedir. İşitme özürlü çocukların özürlerinin getirdiği dezavantajlara bağlı olarak özellikle, denge, genel koordinasyon ve görsel motor koordinasyon ile ilgili becerile rinde diğer becerilere göre daha düşük oranda performans gösterdikleri gözlenmektedir. Bazı maddelerde gecikme göstermeleri o alanda yeterince eğitim almadıklarını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY This study is a descriptive one that is designed to investiga te the motor development abilities of 37-72 months old children with profound hearing loss. Obtained data are appraised by using porcentage values, graphs and diagrams. The sample used for the study consisted of totally 55, 37-72 months old children with profound hearing loss. 30 of this sample are from children attending to Kemal Yurtbilir nursery and primary schools, the other 25 are from children under the care of educa tional audiology unit of ear-nose-throat section of Hacettepe Uni versity. The motor development section of the checklist for the Portage Educational Program for Early Childhood Period was used as means of collecting data. When the results taken from the study are generally looked over, it shows that the motor abilities of 37-72 months old child ren with profound hearing loss have been developing slower (ex cept some abilities) according to the Portage Educational Program Checklist for early childhood. It has been observed that the hearing impaired children show poorer performance in balance, general coordination and vi sual motor coordination skills than in others, relating to the disod- vantages coused by defects of them. At some items, the lake improvements that they show, may let us to think that they might get unsufficrent education for these items.