Amfizemde alfa-1-proteaz inhibitörünün kapasitesinin incelenmesi
Investigation of alpha-1-protease inhibitory capacity in emphys
- Tez No: 40287
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLGÜN SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
5. ÖZET Yaşları ve sigara içme alışkanlıkları gözönüne alınarak iki gruba ayrılan (Grup I; ort. yaş 30±8.9 (n=8), ort. sigara içimi 15±3 paket-yıl (n=3), Grup II; ort. yaş 59+7.9 (n=9), ort. sigara içimi 40±12.9 paket-yıl (n=9)) amfizemli hastalarda ve kontrol grubunda (Ort. yaş 32±10.6 (n=10), ort. sigara içimi 18± 10.9 paket-yıl (n=4)); serum alfa-1-proteaz inhibitörü (a-1-PI) ve alfa-2- makroglobulin (a-2-M) düzeylerini belirlemek ve tripsinin bu iki inhibitor arasında paylaşımını incelemek üzere, sığır pankreas tripsini ile 20 m M potasyum fosfat tamponuna (pH 7.4) karşı diyalizlenmiş serum örnekleri preinkübe edildi. Preinkübasyon sonrasında kalan triptik aktivite substrat olarak N-benzoil-L-arjinin etil ester (BAEE) kullanılarak tayin edildi. Hasta ve kontrol gruplarında belirlenen serum a-1-PI değerleri normal sınırlar içinde idi (20-48 ^M). Ancak ortalama serum a-1-PI düzeyleri (Grup I için 28.68±6.1 yM, Grup II için 28.72+9. 1fiM, kontrol grubu için 20.73±4.5 |iM) karşılaştırıldığında, kontrol ve hasta grupları arasındaki fark anlamlıydı (p < 0.05). Her üç grupta belirlenen serum a-2-M değerleri de (ortalama olarak Grup I için 4.99±1.2 jiM, Grup II için 4.40+1.5 yM, kontrol grubu için 4.98±0.9 p.M) normal sınırlar içindeydi. Tripsinin serum örnekleri ile titrasyonunda her üç grupta gözlenen limit aktivite değerlerinin ortalamaları (kontrol aktivitenin yüzdesi olarak; Grup I için 86.87+8.4, Grup II için 80.33+13.5, kontrol grubu için 92.50±4.9) arasında da anlamlı bir fark yoktu (p > 0.05). Gözlenen limit aktivite değerlerinden yola çıkılarak hesaplanan tripsinin a-1-PI ve a-2-M ile assosiyasyon hız sabitleri oranlarının (ka-2-ı\y/ka-ı-pi) ortalamaları hasta ve kontrol gruplarında (Grup I için 25.11±15.9, Grup II için 20.40±9.7, kontrol grubu için 20.78+5.7) farklı bulunmadı (p > 0.05). Serum [a-1-PI]/[a-2-M] oranları ile limit aktivite değerleri arasındaki ilişki incelendiğinde; bazı hastalarda gözlenen ortalama kontrol eğrisinden sapmaların, bireysel 39özelliklerden kaynaklanabileceği düşünüldü. Elde edilen veriler ışığında incelenen hastalarda akciğer elastaz yükündeki bir artışın amfizem gelişiminine neden olabileceği sonucuna varıldı. 40
Özet (Çeviri)
6. ABSTRACT Serum alpha-1-protease inhibitor (a-1-PI) and alpha-2-macroglobulin (a- 2-M) levels were determined in sera of patients with emphysema. The patients were classified into two groups based on age and smoking habit (Group I; mean ages (m.a.) 30+8.9 (n=8), mean smoking habit (m.s.h.) 15±3 package- year (n=3), Group II; m.a. 59±7.9 (n=9), m.s.h. 40±12.9 package-year(n=9)) and the participation of a-1-PI and a-2-M in the inactivation of trypsin was investigated. The results were compared with those for the control group (m.a. 32±10.6 (n=10), m.s.h. 18±10.9 package-year (n=4)). Bovine pancreatic trypsin preincubated with serum samples dialized aganist 20 m M phosphate buffer (pH 7.4). Residual tryptic activity after preincubation was measured by using N-benzoyl-L-arginine ethyl ester (BAEE) as substrate. Serum a-1-PI levels of patients and controls were within normal limits. When mean serum a- 1-PI levels of all three groups (28.68±6.1 nM for Group I, 28.72+9.1 ^M for Group II and 20.73+4.5 |j.M for controls) were compared, the difference between patients and controls was significant (p < 0.05). Serum a-2-M levels, (mean serum levels; 4.99±1.2 p.M for Group I, 4.40+1.5 ^M for Group II and 4.98±0.9 |xM for controls), were also within normal limits. There were also no significant differences (p > 0.05) between mean values of observed limit activities of patients and controls ( as per cent of control activity; 86.87±8.4 for Group I, 80.33±13.5 for Group II and 92.50±4.9 for controls). The ratio of the rate constants for the association of trypsin with a-1-PI and a-2-M (calculated from observed limit activities) was also not significantly different (p > 0.05) in the experimental and control groups (ka_2_M/ka-i-Pi; 25.11±15.9 for Group I, 20.40±9.7 for Group II and 20.78±5.7 for controls). When the relationship between [a-1-PI]/[a-2-M] ratios and limit activity values was investigated, data for some patients deviated from the mean control curve, probably arising from 41individual characteristics. These findings suggested that development of emphysema in patients, investigated in this study, might probably be due to increased elastase burden in their lungs. 42