Müzisyenlerde üst ekstremite ve gövdenin değerlendirilmesi
Research of upper extremity and trunk in musicians
  1. Tez No: 40290
  2. Yazar: ESRA AKI (ZEYBEK)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAVUZ YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmamıza Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yaylı Sazlar Bölümü 'nden 25 öğrenci, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda Yaylı Sazlar çalan 27 profesyonel müzisyen alınmıştır. Müzisyenlere bir anket yöneltilerek ağrı,overuse derecelendirmesi gerginlik,kramp, yorgunluk,performans kaybı.krepitasyon fokal distoni ve psikolojik stres şikayetleri araştırılmış,postür analizi kısalık testi, normal eklem hareketleri değerlendirilmesi ve kas testi yapı nııştır. Öğrenci ve profesyonel müzisyenlerin günlük çalma süreleri (p0,05). Öğrenci grubunda overuse demesi yi* toplam puanın enstrüman çalma süresinde etkilendiği gözlenmiştir. Sonuç olarak; müzisyenlerin ilk uliardun itibaren doğru teknik ve postürle enstrüman kullanmaları, spor ve koruyucu egzersiz yapmanın önemi konusunda bilgilendirilmelerinin gerekli olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The groups in our study consisted of 25 string players, who were students in HACETTEPE UNIVERSITY STRING ORCHESTRA and 27 Professional musicians from PRESIDENTAL SYMPHONY ORCHESTRA. An inquiry was directed to the musicians for their perception of Pain, Grade of Overuse Tension, Cramp, Fatigue, Loss of Performance, Crepitation, Focal Distony and Psycological Stress. Also muscle strenght, Range of Motion, Pectoral Thightness and Posture were evoluated.