Beş ve altı yaş grubu çocuklarda doğuş sırasının uyum problemleri ile olan ilişkisinin incelenmesi
A Study on the relationship between the birth order and adjustment problems of the children aged five and six
- Tez No: 40289
- Danışmanlar: PROF.DR. MEZİYET ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Araştırmada, beş- altı yaş grubu çocuklarda uyum problenılerinin doğuş sırasıyla ilişkisinin olup olmadığı, eğer varsa doğuş sır asma göre nasıl bir yön gösterdiğini saptamak amaçlanmıştır. Özel ve resmi kurum yuvalanndaki 70 beş, 70 altı yaş grubundan, 70 kız ve 70 erkek çocukla çalışılmıştır. Araştırmada kullanılan anket (EK-1) çocuğun öğretmeni tarafından doldurulmuştur. Anket formu yardımlaşma, paylaşma- işbirliği, kurallara uyma, kıskançlık, inatçılık, yalan söyleme, saldırganlık, liderlik, küsme, yenilgide başkalarım suçlama, rekabet davramşlarmm kontrolü için hazırlanmıştır. Anket formu ile beraber Hacettepe Üniversitesi Uyum Ölçeği (EK-2) ve Anne-B abaların Tutumlarım Değerlendirme Formu (EK-3) kullamlrmştır. Verilerin değerlendirilmesi, çocukların anket formunda, uyum ölçeğinde ve anne-babaların tutumlarını değerlendirme formunda aldıkları puanların karşMaştırürnası şeklinde yapılmıştır. Araştırmaya alman altı yaş grubundaki büyük çocukların % 66'sında, küçük çocukların % 9 5 'inde, tek çocukların % 79'unda uyum problemi saptanmıştır. Beş yaş grubundaki büyük çocukların % 100'ünde, küçük çocukların % 65'inde, tek çocukların % 40.5'de uyum problemi saptanmıştır. 89Araştırmaya alınan; beş ve altı yaşındaki tüm büyük çocuklarda; yalan söyleme, rekabet, saldırganlık, paylaşma-işbirliği kuramama, inatçılık, yenilgide başkalarım suçlama davranışları saptanmıştır. Beş ve altı yaş grubundaki tüm küçük çocuklarda; kıskançlık, yalan söyleme, saldırganlık, paylaşmama-işbirliği kuramama, inatçılık, liderlik, yenilgide başkalarım suçlama davranışları bulunmuştur. Beş ve altı yaş grubundaki tüm tek çocuklarda; liderlik ve rekabet davranışları bulunmuştur. Uyum problemleri küçük ve büyük çocuklar yönünde toplanmıştır. Erkek çocuklarda, kız çocuklarına oranla daha çok uyum problemi olduğu saptanmıştır. Küçük ve büyük çocukların uyum problemlerini aza indirebilmek için; tek çocukların yalnızlıktan kurtulabilmeleri ve işbirliği kurabilmeleri için ailelere önerilerde bulunulmuştur. 90
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research is to find out the relationship between the birth order and adjustment problems of the children aged 5 and 6 and, if there is any, to see how they are related. Seventy five-year-olds and seventy six-year-olds have been observed in private and official nurseries. The questionnaire, which has been prepared to find out the reasons of the behaviours such as obstinacy, jealousy, cooperation, aggressiveness, leadership, lying, sharing, helping, obeying the rules, blaming others when one is defeated, being offended and rivalry, has been filled out by the teachers of the children.“Adjustment Scala of the Hacettepe University”and“Parents' Behaviour Scala”have also used during the research. The evaluation of the data has been made by comparing the results of the questionnaire, adjustment scala and parents' behaviour scala. It has been observed that at the age of 6, 66 % of the elder children, 95 % of the younger children and 79 % of the only child of the families have adjustment problems. At the age of 5, 100 % of the elder children, 65 % of the younger children, and 40.5 % of the only children also have adjustment problems. All the elder children of 5 and 6, who are observed in this research, have showed the tendency of lying, aggression and not to cooperate and share with the others, stubbornness, competition. 91Also, five-years-olds who are the youngest of the families showed agression, leadership, jealousy, stubbornness, tendency of lying and not to cooperate and share with the others. It has also been pointed out that leadership and rivalry are the comrnen characteristics of all the the children at both ages. This research has indicated that boys have more adjustment problems than girls. In conclusion, some suggestions have been made to the families (of the children) in order to reduce the adjustment problems of the elder and younger children and to find a solution for the loneliness of the only children. 92