Diş klinik kron fasiyolingual eksen eğimlerinin normal oklüzyonlu ve tedavi görmüş bireylerde karşılaştırılarak incelenmesi
Comparative evaluation of tooth clinical crown inclinations in normal occlusions and treated cases
- Tez No: 40291
- Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ YUKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ö Normal oklüzyonlu bireylerde dişlerin fasiyolingual eğimlerini sap tamak, pretorklu ve standart braketlerle tedavi edilen olguların bitiş oklUzyonundaki tork değerlerini karşılaştırmalı olarak incelemek çalış mamızın amacını oluşturmuştur. Araştırmamız, ortodontik olarak tedavi edilmemiş normal anatomik oklüzyona sahip 10 bireyle, standart ve Roth braketlerle tedavi edilmiş, iyi bitiş oklüzyonuna sahip 20 olgunun dental modelleri üzerinde yürü tülmüştür. Bu modellerde alt ve üst çenede sağ ve sol 2. molarlara kadar olan diş kronlarının fasiyolingual eğimleri, fonksiyonel oklüzal düzleme göre ölçülerek her diş için ortalama kron tork değerleri hesaplanmıştır. Nor mal oklüzyonlu grupla standart ve Roth braketlerle tedavi edilen grupla rın karşılaştırması non-parametrik Mann-Whitney U testi kullanılarak ya pılmıştır. Normal oklüzyonlu bireylerde üst santral ve lateral! erde lingual kron torku, alt santrallerde hafif labiyal inklinasyon, alt lateral! er de lingual inklinasyon saptanmıştır fakat üst ve alt keserler için bulu nan ortalama değerlerin standart sapmaları yüksektir, üst posterior dişlerde kaninden molara kadar lingual kron torku, alt posterior dişler de de kaninden molara' kadar kademeli olarak artan lingual kron torku saptanmıştır. Standart ve Roth braketli gruplar arasında ortalama kron tork değerleri yönünden önemli bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of our study is to determine the faciolingual inclinations of tooth crowns in normal occlusions and compare them with the torque values of patients treated with pretorqued and standart brackets. The study is carried out on the dental casts of 10 non-orthodontic patients with normal anatomic occlusion and posttreatment dental casts of 20 patients treated with standart edgewise and Roth bracket systems. On these models, faciolingual tooth inclinations of right and left central teeth to second molar in the upper and lower dental arches were measured to the functional occlusal plane and mean tooth inclinations were calculated. Torque values of normal occlusion, standart and Roth groups were evaluated statistically by using non-parametric Mann-Whitney U test. In normal occlusion group, upper central and lateral teeth inclined lingually, lower centrals were inclined slightly labially and lower laterals were inclined lingually but the standart deviations of mean values for upper and lower anterior teeth were high. Upper posterior teeth; from canine to molar, were inclined lingually and lower posterior teeth were inclined lingually with a progressive increase from canine to molar teeth. No significant variation was found between the mean torque values of standart and Roth treatment groups.