Üstyapı uyumsuzlukları ve fonksiyonel kuvvet sınırlarındaki statik yüklerin implant üzerinde oluşturdukları streslerin incelenmesi
Biomechanical comparison of stresses on implants produced by inaccurate framework between abutments and static loads within functional limits
- Tez No: 40295
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT DAYANGAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Fonksiyonel ve parafonksiyonel kuvvetlerle birilikte implant-kemik ara yüzünde oluşan streslerin bir diğer nedeni de implant dayanakları pasif konumlanndan saptıran uyumsuz üst yapılardır. Uyumsuz üst yapı, terminal konumuna getirilmek amacıyla dayanak üzerine itildikçe, dayanak, uyumsuzluk miktan kadar harekete zorlanır. Bu çalışmanın amacı, implant üst yapı uyumsuzlukları nedeniyle oluşan stresleri belirlemek ve ağıziçi kuvvetlerinin oluşturabileceği streslerle karşılaştırmaktır. implant üst yapı uyumsuzluğunu taklit edebilmek için implanta 1 /1000mm duyarlılıkla devrilme hareketi kazandırabilen bir düzenek, okluzal yüklemeyi yapabilmek için de bir yükleme apareyi kullanılmıştır. Yüklemenin ve uyumsuzluğu taklit eden implant hareketinin, resin içerisine yerleştirilen implantın boyun bölgesinde neden olduğu stresler, implantın resin içerisindeki yan yüzüne yapıştırılan bir strain gauge ile tespit edilmiştir. implantı pasif konumundan 30 um kadar saptıran üst yapı uyumsuzluğunun neden olduğu streslerin, implant destekli protez kullanan kişilerde çiğneme fonksiyonunu gerçekleştiren alt sınırlardaki kuvvetlerin (40N) neden olduğu streslere yaklaştığı belirlenmiştir. 17 (im uyumsuzluğun neden olduğu streslerin, direkt implant-kemik arayüz ilişkisinin kaybına neden olabilen değerlerdeki statik lateral kewetlerin oluşturduğu streslere eşit olduğu saptanmıştır. Uyumsuzlukların yük altında neden oldukları stresler, çiğneme kuvvetlerine oranla rehberlik ve yutkunma gibi fonksiyonel hareketler sonunda oluşabilen daha küçük kuvvetlerde daha fazla artmıştır. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the main causes of stresses at the bone-implant interface other than intraoral forces is the inaccurate fit of frameworks between implants. As the inaccurate framework is forced to be placed to its terminal position on the abutment, the implant will be exposed to the lateral forces produced by the amount of discrepancy between framework and the distance between abutments. The aim of this study is to compare the stresses produced by the displacement of implants generated by inaccurate frameworks and the axial loads. A device is used to simulate the displacement of abutment caused by an inaccurate framework in 1/1000 mm sensitivity, and an apparatus is used for the axial static loading of implant. In order to collect stress data produced by both discrepancies and loads, a strain gauge is bonded to the axial surface of implant at the coronal level. The stresses produced by inaccuracies of 35 fxm are found to be approximate to the stresses caused by the lower limits of masticatory forces. The forces generated by inaccuracy of 17|im are found to be equal to the stresses caused by the lateral orthodontic force levels which disturb the direct implant-bone interface. The stresses produced by discrepancies under load tend to increase in higher rates by smaller loads which can be caused by guidance and swallowing. 44