Işıkla folimerize olan bir kompozit resin ve bir Cr-Ni altyapı arasında silanla kaplama, metabond C&B ve retonsiyon boncuğu yöntemleriyle sağlanan bağlanmanın çekme kuvvetlerine direnç mikrosızıntı yönünden değerlendiril
Tensile strength and microleakage of the band between a Cr-Ni alloy and a visible ligth cured composite resin provided by 4-META, silicoating and retention beads systems
- Tez No: 40294
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN ÖKTEMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET. Günümüz dişhekimliğinde önemini halen koruyan metal altyapı ve faset arasındaki bağlanmanın getirdiği sorunların çözümü için çeşitli mekanik ve kimyasal bağlanma yöntemler geliştirilmektedir. Bu çalışmada bir Ni-Cr alaşımı (HaeraniumNA) üzerine, ışıkla polimerize olan bir resin faset materyalinin (Dentacolor, Kulzer), retansiyon boncuğu, Silicoating (Kulzer) ve bir adeziv resin olan Metabond-C&B [4-META (4-metakriloksietiltrimellitat anhidrit, n- tributylborane)] sistemleriyle bağlanması, çekme kuvvetlerine direnç ve mikrosızıntı yönünden incelenmiştir. Gruplar arasında çekme kuvvetlerine direnç yönünden istatistiksel olarak önemli bir fark bulunamazken, mikrosızıntı yönünden gruplar arası farklar önemli bulunmuştur. En fazla mikrosızıntıyı retansiyon boncuğu örnek grubu, en az mikrosızıntıyı 4-META örnek grubu göstermiş, silicoating örnek grubundan elde edilen mikrosızıntı değerleri bu iki gruptan elde edilen değerlerin arasında yer almıştır. 4-META, Silicoating ve retansiyon boncuğu yöntemleri, incelenen kriterlerden çekme kuvvetlerine direnç yönünden biribirlerine göre önemli bir farklılık göstermezken, mikrosızıntı yönünden geleneksel retansiyon boncuğu yönteminden daha olumlu sonuçlar vermiştir 77
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Actually many mechanical and chemical systems are generating and developing, aiming to resolve the problems that the bond between the resin facings and the metal substructure implies. In this study, the bond between a visible light cure facing material (Dentacolor, KULZER) and a nickel-chromium alloy (Haeranium NA, KULZFR) provided by two chemical (1-Silicoating, KULZER;Metabond C&D (4-methacryloxyethyl trimellitate anhydride initiated by a tributylborane),PARKELL) and a conventional mechanical (Retention Beads, IVOCLAR) system is investigated at the points of view of tensile strength and microleakage. The evaluation of the results of the tensile strength tests revealed that there is no significant difference between the groups. However, the differences between groups were statistically significant for microleakage test values. For microleakage, the groups can be classified respectively from maximum to minimum as, Retention Beads>Silicoating>4-META. Statistically there was no correlation between the microleakage and tensile strength groups. As a result, there was no significant difference between Metabond C&B, Silicoating and retention beads systems for tensile strength tests, however Metabond C&B and Silicoating systems was better than the retention beads system for the microleakage tests. 78