TE 671 hücrelerinde asetilkolin reseptörleri: immünfloresan yöntemle inceleme
Acetylcholine receptors in TE 671 cells: Investigation on immunofluoresan method
  1. Tez No: 40296
  2. Yazar: BANU ANLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜYE AYTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
29 ÖZET Asetilkolin birçok dokuda hücreler arası iletimi sağlayan önemli bir mediator moleküldür. Astetilkolin reseptörleri hem fizyolojide, hem de kendilerine karşı antikor yapımı ile giden patolojik hallerde oynadıkları rollerden dolayı incelenmektedirler. Bu çalışmada insan kökenli bir tümör hücre hattı olan TE67 1 hücrelerinin asetilkolin reseptörleri işaretli toksin bağlama yöntemi ile incelenmiş, dissosiasyon katsayısı Kd= 1. 1 nM olan ve 5.4 fmol/ 10 hücre yoğunluğunda reseptörlerin bulunduğu hesaplanmıştır. Ayrıca asetilkolin reseptörlerine karşı antikorları bulunan miyastenia gravis hastalarının serumu bu hücrelerle karşılaştırılarak indirekt immünf loresan yöntemi ile antikor gösterilebileceği belirlenmiştir. Bu yöntemin daha önce tanımlanan radyoimmün presipitasyon (RIP) metoduyla karşılaştırıldığında: insan kökenli, homojen, kolay elde edilebilen ve. saklanabilen bir reseptör kaynağım kullanması, reseptörlerin deterjanla ekstraksiyonunım veya toksinle işaretlenmesinin gerekmemesi ve böylece antijcnik yapılarının bozulmaması, ? non-radyoaktif olması, Ig G, A, ve M yapısındaki antikorları gösterebilmesi, toksin bağlayan bölgeye karşı olan antikorları da gösterebilmesi gibi üstünlükleri görülmektedir. Bu nedenle semi-kantitatif bir yöntem olmasına rağmen serumda nAKR antikorlarını tayini için önerilmekte, miyastenia gravis hastalığının tanısında yaygın kullanım alam bulmuş olan RIP metoduna önemli bir alternatif oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
30 SUMMARY Acetylcholine is a mediator molecule assuring cell-cell interaction in various tissues of the organism. Acetylcholine receptors (ACR) are subject to extensive investigation due to their important role in physiology and also in pathological conditions, namely, myasthenia gravis, a disease associated with the production of antibodies against ACR. In this study, the presence of ACR on TE671 cells, a human tumor cell line, was 125 demonstrated by binding experiments using I-Iabelled alfabungarotoxin. These ACR had a dissociation constant (Kd) of 1. 1 nM and a concentration of 5.4 fmol/ 10 cells. Also, an immunofluorescent method was used to test sera of patients with myasthenia gravis for ACR antibodies; this method showed strong immunofluorescence on TE67 1 cells with the use of known antibody-positive sera. Despite being semi-quantitative, the immunofluorescent method has advantages.when compared to the more widely used immuno -precipitation assay: a cell line with receptors of human origin is used as a homogenous, easily available antigen source, the native form of the receptor is used by elimination of detergent extraction or radiotoxin-labelling steps performed in other assays, this test is non-radioactive, can demonstrate antibodies of IgG, A, or M type, and also antibodies against the toxin - binding region of the receptor. For these reasons, this immunofluorescent method can be used in the assay of acetylcholine receptor antibodies in myasthenic patients as an alternative to the radioimmuneprecipitation assay.