Sigara ve çaya bağlı, tükürükteki kalsiyum, fosfat konsantrasyonları ile optik dansite ve pH değerleri arasındaki farklılıkların, biyokimyasal olarak incelenmesi ve değerlendirilmesi
Examination and biochemical evaluation of the differences between calcium, phosphate concentrations, optical density and pH values in saliva of the cigarette smokers and/ or tea drinkers
- Tez No: 40303
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜRKAN KARABIYIKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
49 ÖZET Çalışmamız çoğunluğu dişhekimliği öğrencilerinden oluşan 81 denek üzerinde gerçekleştirilmiştir. Her denek için standart anamnez formu doldurulmuştur. Denekler, genelde ağız hijyeni iyi olan bireyler arasından seçilmiş ve debris indekslerinin ölçümü yapılmıştır. Bu denekler sigara içen, sigara içmeyen ve sigara ile çayı birlikte içen olmak üzere üç gruba ayrılmış ve tükürük örneklerinde kalsiyum, fosfat, optik dansite ve pH değerleri tespit edilmiştir. Sonuçta, sigara içen ve sigara içmeyen deneklerin tükürük örneklerinde istatistiki bir farklılık gözlenmemiş, ancak çay ile sigarayı beraber içen gruptaki deneklerin tüldirüklerinde pH ve fosfat değerleri diğer gruplara göre daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY Our study had been performed on 81 subjects who are mostly faculty staff and dental students. A standart history form was filled in for each subject. The subjects in the study were selected from patients who had good oral hygiene and their debris measurement were calculated. These subjects were divided into three groups as smokers, non-smokers and smokers who drank tea with a cigarette at the same time and the calcium, phosphate, optical density and pH values in the samples of the subject's saliva were observed. As a result, no statistical difference was found between smokers and non-smokers' saliva; but saliva pH and phosphate values of smokers who drank tea with a cigaratte at the same time, were found lower than the other groups' values.