Anaokuluna devam eden 5 yaş grubu çocuklarına kişiler arası problem çözme becerilerinin kazandırılmasında eğitimin etkisinin incelenmesi
The Examination of the effect of 'problem solving' training on the arquisition of interpersonal problem solving skills by five year old children attending a kinder garten
  1. Tez No: 40302
  2. Yazar: F. ÇAĞLAYAN DİNÇER (ATİLLA)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SİBEL GÜNEYSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Home Economics, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bu araştırma, anaokuluna devam eden 5 yaş grubu çocuklara kişiler arası problem çözme becerilerinin kazandırılmasında, problem çözme eğitiminin etkisinin incelenmesi amacı ile planlanıp yürütülmüştür. Araştırmaya 1994 yılında TC. Ziraat Bankası Kreş ve Yuvası'na devam eden 5 yaş grubu çocuklardan 34'ü kız ve 40'ı erkek olmak üzere toplam 74 çocuk katılmıştır. Bu çocukların 38'i deney ve 36'sı kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırma ön test - eğitim - son test düzeninde yürütülmüştür. Eğitim aşaması, ondört hafta her gün çocuklarla belirli bir süre çalışmayı gerektiren bir program şeklinde düzenlenmiştir. Toplanan verilerin istatistiksel analizinde betimsel tablolarda deney ve kontrol grupları arasındaki fark“Ki - Kare (x2) Önemlilik Testi”ile değerlendirilmiştir. Diğer tablolardaki sonuçlar“İki Eş Arasındaki Farkın Önemlilik Testi”ve“İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi”ile incelenmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için de“Pearson Korrelasyon Testi”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, anaokuluna devam eden 5 yaş grubu çocuklara kişiler arası problem çözme becerilerinin kazandırılmasında problem çözme eğitiminin etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was designed and carried out to examine the effect of“problem solving”training on the acquisition of interpersonal problem solving skills by five-year-old children. The subjects consisted of 74 five-year-olds, 34 girls and 40 boys, attending a kindergarten affiliated with TC Ziraat Bankası in 1994. Of these children, 38 were assigned to the experimental group, and 36 to the control group. The procedure consisted of pretesting - training - post - testing activities. The training phase involved a program of activities that required working with children for a certain period of time everyday for fourteen weeks. In the statistical analysis of the data collected,“Ki-Square (x2) test for significance”was used for the evaluation of the differences between the experimental and control groups in descriptive tables. The results in other tables were evaluated on the basis of“The Significance Test For The Difference Between Two Equals”and on the basis of“The Significance Test For The Difference Between Two Means”.“Pearson's Correlation Test”was used to study the relationship between variables. The results showed that problem solving training was effective in helping five-year-old kindergarten children acquire interpersonal problem solving skills.