Kekeme ve işitme kayıplı bireylerde sosyal uyumun normaller ile karşılaştırılması
Comparison between stutterers-hearing loss persons and normal individuals according to social adsustment
  1. Tez No: 40305
  2. Yazar: AYŞEN KARABABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmamızda; kekeme, işitme kayıplı ve normal bireylerin“Sosyal Uyum”düzeyleri ile buna etkili olabilecek parametreler araştırılıp, elde edilen bulguların değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu amaçla yaşlan 14-28 arasında, 39 kekeme, 43 işitme kayıplı ve 41 normal olmak üzere toplam 123 kişiye“Hacettepe Kişilik Envanteri Sosyal Uyum ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel yöntemler ile değerlendirilerek, ilgili parametreler açısından sözkonusu gruplarda karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır. Araştırmamızda,“Sosyal Uyum”düzeyinin normallerde diğer iki gruba göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca alt ölçekler açısından, kekemelerde“Sosyal İlişkiler”, işitme kayıplılarda ise“Sosyal Norm”düzeyi diğer iki gruba göre daha düşük olurken, bu iki grubun da“Aile İlişkileri”düzeyleri normallere göre daha düşük bulunmuştur. Ancak“Antisosyal Eğilimler”açısından üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Ayrıca; cinsiyetin ve aylık gelir düzeyinin, işitme kayıplılarda“Sosyal Uyum”,“Sosyal İlişkiler”ve“Sosyal Norm”ölçeklerinde etkili olduğu bulunurken, yaşın normallerde“Aile İlişkileri”ni, işitme kayıplılarda ise“Sosyal Uyum”ve "Sosyal Norm'u etkilediği bulunmuştur. Ancak, diğer parametrelerin her üç grup için de etkili olmadığı gözlenmiştir.53 Araştırmamız sonucunda; kekeme kişilere halen uygulanmakta olan konuşma terapisi yanında, sosyal uyuma yönelik psikoterapi uygulamalarının da programlanmasının yararlı olacağı düşünülmüştür. Ayrıca, bu bulguların işitme kayıplı bireylerin içinde bulunduğu ortamlarda sosyal uyum ve iletişim problemlerinin çözümünü yönlendirmede ve desteklemede kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, social adjustment of stutterers and the individuals with hearing loss were investigated by means of“The Hacettepe Personality Inventory, Social Adjustment Scale”. In addition to this, the factors which affect the social adjustment were evaluated. This Inventory was applied to 123 of individuals in the range of ages from 14 to 28 into three groups of 39 stutterers, 43 persons with hearing loss and 41 controls. The data from the study were statistically evaluated and the results of each group were compared. The level of social adjustment in normal (control) group was found higher than the two experimental groups. The subcriteria of“Social Relations”of the stutterers and“Social Norms”of the group of hearing impaired showed the levels less than the other two groups while“Family Relations”of the experimental groups demonstrated lower levels than the controls. No significant differences were observed between the groups concerning the“Antisocial Behavior”. The scales of“Social Adjustment”,“Social Relations”and“Social Norms”of the group with hearing loss were found to be affected by sex and monthly income. On the other hand, age influenced both of the“Family Relations”in control group, and“Social Adjustment”and“Social Norms”in the group with hearing loss. But the other parameters did not have any effect for all of the groups.55 As a conclusion, in addition to the speech therapy the psychotherapy programs adopted to the social adjustment were suggested to be suitable for stutterers. It was concluded that the results of the present study were also appropriate to solve the problems related to“Social Adjustment”and communications of the persons with hearing impaired.