İzmir ilinde adolesanslarda aile hayatı-üreme sağlığı konusunda bilgi ve tutum araştırması
- Tez No: 40306
- Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı örgün eğitim içinde üreme sağlığı/ sex eğitimi dersine yer verilmesi için plan ve öneri getirebilmek üzere durum saptaması yapmaktır. Evren olarak, adolesans grubunun fizyolojik, psikolojik, ilgi alanı ve bilgi düzeyi değişimlerini tam anlamı ile yaşadığı -14-17 yas grubu belirlenmiştir. Aile hayatı, üreme sağlığı, aile planlaması CAP), cinsel yolla bulaşan hastalıklar CCYBH) konularındaki bilgi ve tutumlarını saptamak amacı ile 1199 öğrenciye anket uygulanmıştır. üreme sağlığı bilgilerini ilk aldıkları kaynakların erkek öğrenciler için sırasıyla; arkadaş, medya ve anne iken, kız öğrenciler için ise ; anne, arkadaş ve medya olduğu saptanmıştır. Tüm öğrenciler tercih edecekleri kaynak olarak sağlık personelini belirtmişlerdir. Gençler üreme sağlığı bilgilerini 11-14 yaşında aldıklarını ancak yetersiz bulduklarını belirtmişlerdir. Aileleri ile bu konuda yeterli iletişim kuramadıkları saptanmıştır, üreme sağlığı eğitiminin ortaokul yıllarında verilmesini uygun bulmaktadırlar. Puberte, üreme sağlığı, AP, CYBH konularında kız öğrencilerin daha yüksek oranda doğru yanıt vermeleri ve öğrenciler arasında yaşla beraber doğru yanıt oranının artması gençlerin bu bilgileri zaman içinde yaşayarak elde ettiklerini düşündürmüştür. özellikle annelerin eğitim düzeyinin ve gençlerin düzenli gazete okuma alışkanlığının üreme sağlığı konularındaki bilgi üzerine olumlu etkisi saptanmıştır. 78
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research work is to establish the condition to produce plan and suggestions about fertility health/ sex education at schools. Because they reflects the differencies in physologic, physchologic, interested subjects and knowledge levels at adolescents ; 14-17 aged group is selected. To define the knowledge and attitudes ' about family life, fertility health, family planning and sexually transmitted diseases, totaly 1199 students examined with a questionnaire. For male students the first knowledge sources for fertility health are in orderly; friends, media and mother. But this order changes as mother, friends and media for female students. All the students pointed out that they had the fertility health knowledges about 11-14 ages but it was not so enough. Its established that they couldn't have enough connection about fertility health with their families. Teenagers thought they need fertility health education at 6-8 classes of ground school. Because the female and older students gave true answers at more percentages than the others about puberty, fertility health, family planning, sexual ly transmitted diseases, its thought that they had the knowledges by living at the time. Its established that especially the education of mothers and regular newspaper raed.ing between teenagers have positive effects on the knowledge about fertility health. 79