Boyun diseksiyonu uygulanan vakalarda omuz sendromu
  1. Tez No: 40319
  2. Yazar: PAKİZE ÖZBERK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT SOYLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Boyun diseksiyonu sonrası görülen ve etyopatogenezi halen tartışmalı olan omuz sendromunun spinal aksesuar sinir kesişi ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Ancak spinal aksesuar sinir kesildiği halde omuz sendromu gelişmeyen veya tersine sinirin korunmasına karşın omuz sendromu görülen hastalar mevcuttur. Tam olarak açıklığı kavuşmamış olan bu konunun araştırılması için baş ve boyun kanseri nedeniyle aksesuar sinir korunarak veya korunmadan yapılan 62 boyun diseksiyonunda omuz sendromu bulguları incelenmiştir. Çalışmamız sonucunda spinal aksesuar sinirin kesildiği 37 boyun diseksiyonunu takiben 10 (% 27) omuzda normal fonksiyon, 25 (% 67.5) omuzda sinir paralizisi, 1 (% 2.7) omuzda adeziv kapsülit + spinal aksesuar sinir paralizisi ve 1 (%2.7) omuzda refleks sempatik distrofi+ spinal aksesuar sinir paralizisi bulundu. Spinal aksesuar sinirin korunduğu 25 boyun diseksiyonunu takiben 22 (% 88) omuzda omuz fonksiyonları normal, 2 (% 8) omuzda spinal aksesuar sinir paralizisi ve 1 (% 4) omuzda adeziv kapsülit bulundu. Sonuçlarımız, sinirin korunduğu boyun diseksiyonlanndan sonra omuz sendromunun görülme sıklığının, sinirin feda edildiği diseksiyonlara göre belirgin şekilde düşük olduğunu gösterdi. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has been thought that shoulder syndrome encountered following neck dissection has been related to the transection of the spinal accessory nerve and its etiopathogenesis is still controvertial. However there are patients who have not developed shoulder syndrome, after transection of the spinal accessory nerve, or contrarly who have developed shoulder syndrome in the preservation of the nerve. We have investigated the findings of shoulder syndrome in 62 neck dissections with or without preservation of the spinal accessory nerve. We found normal function at 10 (27 %) shoulders, nerve paralysis at 25 (67.5 %) shoulders, reflex symphatetic dystrophia and paralysis of spinal accessory nerve at 1 (2.7 %) shoulders and adhesive capsulitis and paralysis of the spinal accessory nerve at 1 (2.7 %) shoulder in 37 shoulders that spinal accessory nerves have been sacrificed. On the other hand, normal function at 22 (88 %) shoulders spinal accessory paralysis at 2 (8 %) shoulders and adhesive capsulitis at 1 (4 %) shoulder was found in 25 shoulders with the preservation of the spinal accessory nerve. Our findings indicated that the incidence of shoulder syndrome is lower in necks with the preservation of spinal accessory nerve than in necks with the sacrifice of the nerve. 48