Total larenjektomi sonrası konuşma protezi uygulaması
  1. Tez No: 40330
  2. Yazar: AHMAD REZA JAVADZADEH
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET ÇETİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
56 şikayetlerle gelen hastada protezinin ömrünün bittiği ve değeştirilmesi gerektiğini göz önünde bulundurmak, gerekir. - Protezlerin ömrünün bitmesi ve en sık değiştirme nedeni protezin fungal kolonizasyon sonucu bozulmasıdır. Bu durumda hasta tarafından protez içinden sıvı gelmesi ve/veya protez çevresinden sıvı gelmesi en çok şikayet nedenidir (% 70). Bu da 18 ay gibi uzun bir süredede, iki ay gibi kısa bir süredede görülebilir. - Konuşma protezi uygulamasına bağlı komplikasyonlar genelde minor komplikasyonlar olup, birinci protezde görülmektedir. Bunların en sık görülen şekli protezin trakeal yüzünün, ödem ve inflamasyon nedeni ile gömülmesidir. - Konuşma protezi uygulanan hastalarda radyoterapinin komplikasyon, ses çıkarma süresi ve konuşabilme sonuçlarında bir etkisi olmamakla beraber, radyoterapi tedavisini de kısıtlamamaktadır. - Konuşma protezi takılıp konuşan hastaların ses çıkarma süreleri en kısa 9 saniye en uzun 20 saniye olup, ortalama ses çıkarma süresi 14.3 saniye olarak elde edilmiştir. VII- ÖZET Kliniğimizde Haziran 1993 ile Temmuz 1995 tarihleri arasında total larenjektomi yapılan 34 hastaya TEP ve konuşma protezi uygulanmış ancak 4 hastanın takipleri olmadığından çalışma dışı bırakılıp, 30 hasta incelenmiştir. Bu 30 hastanın 5'ine primer ve 25'ine sekonder prosedür tekniği uygulanmıştir. Toplam 60 adet konuşma protezi (44 adet provaks ve 16 adet Blom- Singer) takılmış olup, primer uygulamada %20, sekonder uygulamada %76 basan elde edilmiştir. Primer uygulamanın basan sonucunun düşük olmasının esas nedeni komplikasyonlar olup, hasta sayısının az olması nedeni ile primer uygulama hakkında bir sonuç vermemiz mümkün olmamaktadır. Sekonder uygulamada elde ettiğimiz basan oranı diğer çalışmalara yakın olmakla beraber, bu oranı komplikasyonlar etkilemektedir. Konuşma protezinin belirli bir ömrü olup, fonksiyonunu kaybetmesinin en önemli sebeplerinden fungal kolonizasyon sonucu protezin valv sisteminin bozulması ve bunu izleyen protez içinden sıvı gelmesi veya protez çevresinde ve fıstül trakta etkisi sonucu protez57 çevresinden sıvı gelmesidir. Bu yüzden en sık protez değiştirme nedenleri, protez içinden ve/veya protez çevresinden sıvı. gelmesidir. İnsuflasyon testi postop konuşabilme yönünden, çok önemli fikir verdiğinden rutin yapılmadır. Bu tekniğin radyoterapi uygulamayı kısıtlamaması ve radyoterapi uygulanmış hastalarda basan sonucunun ve komplikasyon oranının etkilememesi büyük bir avantajdir. ABSTRACT We made tracheaoesephageal puncture(TEP) and applied voice prosthesis to 34 laryngectomized patient in our clinic between June 1993 and July 1995. 4 of these 34 patient lost to follow up and excluded from the study. In 5 of these 30 patients primary and in 25 of these 30 patients secondary TEP is applied. At various times 60 voice prosthesis (44 provaks and 16 Blom-Singer) applied and success rates are found to be 20 percent in primary TEP and 76 percent in secondary TEP. The main reason which decreased success rates in primary TEP were complications. Because of the insufficient number of patients, we are unable to give trustable results for the group. The success rates of secondary TEP group is similar to the results of other studies and complication rates have not effected these results. Voice prosthesis have a limited functional life. The main reason of its functional loss is fungi colonization around the prosthesis and on its valvular system. After the fungi colonization liquids from eosefugus pass through and around the prosthesis to trachea and causes aspiration problem. This is the most important reason for changing the voice prosthesis. Insufflation test gives in idea to decide if a patient could speak, so it should be done before TEP. This technique does not restricts application of radiotherapy and can be applied to postradiotherapy patients. Radiotherapy does not effects success or complication rates. This is a great adventage.
Özet (Çeviri)
57 çevresinden sıvı gelmesidir. Bu yüzden en sık protez değiştirme nedenleri, protez içinden ve/veya protez çevresinden sıvı. gelmesidir. İnsuflasyon testi postop konuşabilme yönünden, çok önemli fikir verdiğinden rutin yapılmadır. Bu tekniğin radyoterapi uygulamayı kısıtlamaması ve radyoterapi uygulanmış hastalarda basan sonucunun ve komplikasyon oranının etkilememesi büyük bir avantajdir. ABSTRACT We made tracheaoesephageal puncture(TEP) and applied voice prosthesis to 34 laryngectomized patient in our clinic between June 1993 and July 1995. 4 of these 34 patient lost to follow up and excluded from the study. In 5 of these 30 patients primary and in 25 of these 30 patients secondary TEP is applied. At various times 60 voice prosthesis (44 provaks and 16 Blom-Singer) applied and success rates are found to be 20 percent in primary TEP and 76 percent in secondary TEP. The main reason which decreased success rates in primary TEP were complications. Because of the insufficient number of patients, we are unable to give trustable results for the group. The success rates of secondary TEP group is similar to the results of other studies and complication rates have not effected these results. Voice prosthesis have a limited functional life. The main reason of its functional loss is fungi colonization around the prosthesis and on its valvular system. After the fungi colonization liquids from eosefugus pass through and around the prosthesis to trachea and causes aspiration problem. This is the most important reason for changing the voice prosthesis. Insufflation test gives in idea to decide if a patient could speak, so it should be done before TEP. This technique does not restricts application of radiotherapy and can be applied to postradiotherapy patients. Radiotherapy does not effects success or complication rates. This is a great adventage.