Total larenjektomi sonrası konuşma protezi kullanan hastalarda voice onset time değerleri
Voice onset time in patients using speech prosthesis after total laryngectomy
- Tez No: 772811
- Danışmanlar: PROF. ÖZGÜR YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ses, normalde akciğerlerden gelen hareketli hava kitlesinin vokal korda çarparak vokal kordların vibrasyonuyla oluşur. Vokal kordlardan daha yukarı seviyelerindeki larenks yapıları rezonatör olarak görev görür. Oluşan ses dil, dişler, dudaklar ve yumuşak damağın artikülasyon rolü görmesiyle anlaşılır hale gelir. Larenjektomi sonrasında hiyoid kemiğin ve larenksin alınması ile dil kökünün pozisyonu değişir. Larenksin yerini ise farengoözofageal segment alır. Total larenjektomili hastada vibrasyon görevini farengo-özofageal (FÖ) segment yapar. FÖ segment, özefagusun üst ucu ile hipofarenksin birleştiği yerdedir. Bu bölge krikofarengeal ve konstriktör kas tarafından oluşturulur. Normalde üst ösefageal sfinkteri oluşturan bu yapılar total larenjektomili hastalarda vibratuar segmenti sağlar. FÖ segment ile akciğerler arasında hava akımı sağlanamazsa ses oluşumu da sağlanamaz. Çalışmamız total larenjektomi sonrası konuşma protezi kullanarak fonasyon sağlayan olguların ses ve artikülasyon kalitesindeki bilinen farklılığının plosif ses yapılarında da varlığını incelemek için yapılmıştır. Bu incelemenin akustik analiz parametrelerinden birisi olan voice onset time (VOT) değerlerinin ölçülmesi ile yapılması planlanmıştır. Total larenjektomi yapılmış konuşma protezi kullanan ve normal glottik fonasyon sağlayan olguların plosif ve ünlü seslerin ardışık kullanımının değerlendirilmesinde VOT sınırlı bir veri sağlamaktadır. Aynı zamanda bu çalışma, konuşma protezi kullanan total larenjektomize ve normal glottik fonasyon yapan olguların, plosif seslerle oluşturdukları artikülasyonlarla birlikte bu artikülasyonların kalitesinde /ka/ sesi dışında bir değişme olmadığını göstermektedir. Ölçülen bu değerlerin standartizasyonu ve klinik pratikte kullanımı amaçlı çalışmanın daha geniş vaka serileri ile desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Voice is a product of the vibrating true vocal folds that occurs by multiplying the mass of moving air from the lungs to the true vocal folds . Supraglottic parts of the larynx act as a resonator. Voice becomes understandable due to the articulation role of tongue, teeth, lips and soft palate. The position of the tongue base changes after laryngectomy due to removed larynx and hyoid bone. Pharyngoeosophagial (PE) segment that is located between the hypopharynx and the upper part of the eosophagus, takes place of the larynx after total laryngectomy procedure. This region is constructed by the cricopharyngeal and the pharyngeal constrictor muscles. Normally, these structures make up the upper eosophagial sphincter but in total laryngectomees this part acts as a vibratory segment. If sufficient air flow can not be achieved in this segment, voice also could not be produced. Aim of our study was to evaluate the plossive voice differences in total laryngectomised patients using voise prosthesis. We use Voice Onset Time (VOT) that is one of the acoustic analyses parametres. VOT provides a limited data in the evaluation of the consecutive use of the plossive and vowel in total laryngectomees with voice prosthesis and control group with normal glottic phonation. Also we find no difference between articulation quality of plossives except /ka/ when compared in total laryngectomees with voice prosthesis and control group with normal glottic phonation. Study must be supported by a larger case series for the standardization of this data and for the use of these values in clinical practice.