Multipl sklerozda oral ve intravenöz metilprednizolon tedavisinin etkinliği
- Tez No: 40329
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET 71Kliniğimizde kesin MS tanısı ile izlenmiş olan 82 olguda IV MP ve PO MP tedavilerinden alınan sonuçlar değerlendirilmiştir. Elli yedi olgu 3-7gün süreyle lgr/gün IV MP tedavisi almış daha sonra 64 mg/gün PO MP ile tedavi 5 haftada sonlandınlmıştır. Yirmibeş olguda 80-64 mg/gün PO MP ile tedaviye başlanmış daha sonra 4-5 haftada azaltılarak tedavi kesilmiştir. Tedavi öncesi ve sonrası sakatlık skorları (EDSS1 ve EDSS2) ve fonksiyonel sistemlerdeki düzelmeler göz önüne alınarak bulgular değerlendirilmiştir. IV MP alan olguların EDS Sİ değerleri PO MP alanlara göre yüksek bulunmuştur. Bununla birlikte rV MP alan olguların EDSS 1 ve EDSS2 değerleri arası fark anlamlı iken PO MP alan olgularda ki düzelmenin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Cinsiyet, hastalık süresi ve hastalık başlangıç yaşın düzelme oranlan ile ilişkili değildir. Ataklarla seyreden olgularda düzelme daha belirgindir. Ataklarla seyreden olgularda IV MP ve PO MP tedavileri sakatlık skorlarında anlamlı düzelmeye sebep olmuşlardır; ancak PV MP alan olgularda bu düzelme daha belirgin olmuştur. İlerleyici MS olgularında her iki tedavi ile sınırlı düzelme görülmüş ve IV MP tedavisi yine - istatistiksel olarak anlamlı olmasa da - daha belirgin düzelmeye neden olmuştur. Ancak her iki tedavi ile de sakatlık skorlarında anlamlı farklılık olmamıştır. Bütün bu sonuçlar PV MP tedavisinin PO MP tedavisine göre daha üstün olduğunu göstermektedir. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY 73Therapeutic efficacy of intravenous (IV) methylprednisolone (MP) and oral (PO) MP was analysed in 82 patients with definite MS. Fifty-seven patients received IV MP lgr/day for 3 to 7 days and 64 mg/day PO MP which was tapered off in 4 weeks. Twenty-five patients received 80 to 64 mg/day PO MP which was tapered off in 4 to 5 weeks. Disability scores and the effected functional systems were determined both before (EDSS1) and after the treatment (EDSS2). Patients receiving TV MP had higher EDSS1 scores than patients receiving PO MP. However, while the patients in the IV MP group had significant improvement in the disability scores, those in the PO MP group did not have such a significant improvement. Gender, age at onset and the duration of MS did not have any effect on the theurepautic benefit. On the other hand, patients with relapsing-remitting (RR) MS had a much better response to both therapies, compared to patients with progressive MS. Although patients with RR MS had improvement with both therapies, the extent of improvement was more significant in those receiving IV MP. In patients with progressive MS improvement was only borderline in both therapies, but still the number of improved patients and the extent of improvement was higher - though not statistically significant - in patients with IV MP. These results favor IV MP in the treatment of especially acute attacks of MS. 74